7 maja 2015

Festiwal, czyli niech żyje palenie w Poznaniu

Czytanie wierszy jest groźne? Czy od wierszy można się uzależnić? Będzie można się o tym przekonać podczas festiwalu Poznań Poetów.

poznan poetowCentrum Kultury ZAMEK zapłonie po raz siódmy. Od 18 do 23 maja Poznań stanie się poetycką twierdzą. Na dodatek twierdzą całkiem do zdobycia.  Festiwal niezmiennie daje możliwość zapoznania się z najbardziej wartościowymi zjawiskami we współczesnej polskiej i światowej poezji. Dodatkowo zostanie wręczona po raz pierwszy Poznańska Nagroda Literacka.

Kuratorem wydarzenia jest prof. Piotr Śliwiński (UAM):

„Powiem więc tak: nie słuchajcie higienistów, odwróćcie serca od pragmatyków, nie dajcie się zastraszyć przez zapewnienia, że poezja szkodzi sukcesowi, karierze, uznaniu, urodzie, widokom na udany seks. Ani mi w głowie wznawianie starego konfliktu poety i filistra, chcę tylko wysyczeć niechęć do podlizywania się przez poezję temu wszystkiemu, czym nie jest. Nie jest zarabianiem pieniędzy, nie jest drogą do prestiżu, nie jest sposobem na zdrowie, nie jest modnym life stylem, nie jest sexy, nie jest też krynicą mądrości, arką Noego, ani żadną z rzeczy, która jego jest. Jest zaledwie dywersją w stosunku do złudnych oczywistości. Dlatego nie wstydźmy się swego od niej uzależnienia. Podnieśmy wysoko głowy, w Zamku wolno płonąć, Zamek jest już nasz, resztę odbierzemy jutro”.

Festiwal posiada już dość długą tradycję (sześć edycji co dwa lata, począwszy od 2003 roku). Przez ten czas stał się wyrazistym i ważnym wydarzeniem w polskim życiu literackim. Za każdym razem cechuje się dużym rozmachem (dziesiątki gości i wydarzeń, działania w przestrzeni miasta, programy towarzyszące; koncerty, pokazy filmowe, zaangażowanie pracowników CK „Zamek”, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, studentów, uczniów, dzieci, wolontariuszy). Obok prezentacji uznanych poetów polskich (gośćmi byli bodaj wszyscy najwybitniejsi twórcy naszych czasów) i z zagranicy (swój dorobek prezentowali m.in. Tomaž Šalamun, Yusef Komunyakaa, Mary Jo Bang, Denise Duhamel, HS Shivaprakash, Rainer Kunze, Marie Lundquist, Jurij Andruchowycz), systematycznie poszukuje zjawisk nowych, młodych, słabo rozpoznanych, lecz dobrze rokujących na przyszłość; łączy poezję z refleksją o poezji, filozofii, antropologii i życiu literackim.

POZNAŃ POETÓW rozwija działalność edukacyjną i popularyzatorską na rzecz literatury i humanistyki – z tego też powodu sam festiwal jest raczej kulminacją i zwieńczeniem działań rozciągniętych w czasie, niż wydarzeniem osobnym i szybko przemijającym.