21 września 2018

Festiwal Dekonstrukcji Słowa Czytaj!

Festiwal Dekonstrukcji Słowa Czytaj! startuje już za trzy dni! Organizatorzy po raz kolejny zapraszają do Częstochowy na wyjątkowe święto literatury i zjawisk około literackich. Podczas siedmiu dni 8. edycji spotkamy wielu polskich autorów, zobaczymy ciekawe wystawy, filmy i performanse, usłyszymy niekonwencjonalne wykonania muzyczne, a przede wszystkim zakochamy się w literaturze na nowo.

1

 

Podczas festiwalu porozmawiamy m.in. z Jakubem Małeckim, który opublikował nową książkę Nikt nie idzie; Marcinem Kołodziejczykiem, prezentującym debiutancką powieść Prymityw. Epopeja narodowa. Nie zabraknie również miejsca na reporterski trop i spotkania z Angeliką Kuźniak czy Magdaleną Grzebałkowską – z pierwszą porozmawiamy o Krótkiej historii o długiej miłości, z drugą o znanej w Częstochowie postaci Krzysztofa Komedy.

Rok Herberta

Z okazji Roku Zbigniewa Herberta na Festiwal Czytaj! Zaprosiliśmy Andrzeja Franaszka, który z pewnością opowie wiele na temat poety, jak również o pisaniu jego biografii. Do grona festiwalowych gości dołączają jeszcze Sebastian Frąckiewicz, Inga Iwasiów, Joanna Bator. Literackie wieczory dopełni tajemnicza rozmowa z twórcami z Korporacji Ha!art, którzy na stałe wpisali się w program Czytaja i przyjeżdżają do nas co roku z czymś nowym.

Nie tylko literatura

Częstochowski festiwal po raz kolejny pokazuje, że literatura stanowi doskonałą podstawę do działalności artystycznej na wszystkich pozostałych polach sztuki. Dzięki temu będzie okazja zobaczyć wystawę zbiorową Marleny Biczak, Juliusza Kosina, Magdaleny Kuleszy-Fedokowicz, Olgi Pawłowskiej, Mateusza Rafalskiego, Dobrusi Rurańskiej, Pawła Słoty, a także instalację Ani Wójcik, wystawę poetycką Antoniego Borkowskiego, projekt Jany Shostak.

Dla spragnionych nowych umiejętności

Spragnieni nowych umiejętności i aktywnego spędzania wolnego czasu mogą jak zawsze liczyć na warsztaty. Polecamy między innymi warsztaty pisarskie z Łukaszem Orbitowskim czy też warsztaty poezji flarf z Piotrem Mareckim. Proponujemy ponadto warsztaty edukacyjne Poznaj potwora, które przygotował Instytut Dizajnu w Kielcach, warsztaty ilustracyjne dla dzieci, a także zajęcia performatywne z Alexem z duetu Siksa i blogowe spotkanie ze Zwierzem popkulturalnym.

Muzyczne dodatki

Muzycznie program dopełnią zjawiskowy koncert zespołu Wolność Ptaków Drażni Drzewa z oprawą wizualną Magdaleny Kanawki, występy grup BigRip, Siksa czy Czerwone Świnie. Pojawi się także nasz stały punkt programu, czyli muzyczne impresje Krzysztofa Niedźwieckiego. Wyjątkowy charakter będzie miał ponadto koncert formacji Korine Sky Riot, ponieważ pod intrygującym tytułem „Kłącza Wszechświata czyli First & Last Show in the Black Hole” kryje się występ audiowizualny poświęcony pamięci osoby i twórczości częstochowskiego fantasty, Krzysztofa Borunia.

Performance

Z pewnością wiele wrażeń zapewnią działania performatywne, takie jak flash mob, czytanie prozy Himilsbacha, monodram Marcina Ciężkiego, inspirowany Dziadami Mickiewicza. Znalazło się również miejsce na projekcje filmu, wymianę książki, Turniej Jednego Opowiadania, grę miejską opartą na motywach z Harry’ego Pottera, no i konkursy: na pasek komiksowy oraz na recenzję książki napisanej przez kobietę – z okazji 100-lecia uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce.

Festiwal Dekonstrukcji Słowa Czytaj! odbywa się w dniach 24-30 września 2018 roku w Częstochowie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny (z kolei na warsztaty obowiązują zapisy i liczba miejsc jest ograniczona). Szczegółowy program Festiwalu Czytaj! można znaleźć na stronie internetowej: festiwalczytaj.pl oraz na profilu na Facebooku: facebook.com/Czytaj