5 kwietnia 2017

Finaliści Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Jury wybrało pięciu pisarzy, którzy znaleźli się w ścisłym finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Wśród kandydatów do Nagrody znajdują się pochodzący z Argentyny Martin Caparrós, Brytyjczycy Rana Dasgupta i Ed Vulliamy oraz Polacy – Cezary Łazarewicz i debiutująca Aneta Prymaka-Oniszk.

Nominowane zostały książki opowiadające różniące się od siebie tematycznie, których treść dotyczy różnych części świata – Europę, Indię, . „Głód” Caparrosa to reportaż o ludziach dotkniętym głodem, obecnie blisko 800 mln osób na całym świecie nie ma regularnego dostępu do podstawowego pożywienia. W „Dehli” Rana Dasgupta przedstawia losy wielomilionowej metropolii, ukazuje wielowymiarowość stolicy Indii – jej uroki, demony, rozwój i pogłębiające się nierówności społeczne. Książka „Wojna umarła, niech żyje wojna” Eda Vulliamy’ego dotyczy wojny w Jugosławii i tego, jaki wpływ miała na obraz dzisiejszych terenów, na których rozgrywał się opisywany konflikt. Przechodząc na rodzimy grunt mamy do czynienia z reportażami historycznymi – opisem czasów PRL i początków XX. wieku. „Bieżeństwo” Anety Prymaki-Oniszk przedstawia losy zapomnianych uchodźców, którzy w 1915 roku, w panice przed nadciągającymi Niemcami, uciekają spod Lublina, Chełma, Łomży, Ostrołęki, a nawet Warszawy, wgłąb Rosji. Ostatnią ze znajdujących się w finale książek jest „Żeby nie było śladów” Cezarego Łazarewicza. W reportażu opisuje losy Grzegorza Przemyka, świeżo upieczonego maturzysty, śmiertelnie pobitego przez milicję. Łazarewicz zarysowuje przebieg historię chłopaka od momentu złapania do tragicznej śmierci w szpitalu, jednocześnie opisuje zaangażowanie władz PRL w proces dezinformacyjny i fałszujący prawdziwe wydarzenia.

O tym kto zdobędzie nagrodę dowiemy się 21 maja podczas uroczystej gali w Teatrze Dramatycznym, która będzie zwieńczeniem 8. Warszawskich Targów Książki. Dla laureata w głównej kategorii przewidzianą nagrodą jest 50 tys. złotych, autor najlepszego przekładu otrzyma zaś 15 tys. złotych.