24 listopada 2014

Francja Honorowym Gościem 6. Warszawskich Targów Książki

Szósta edycja Warszawskich Targów Książki będzie okazją nie tylko do wspólnego literackiego świętowania czy prezentowania twórczości największych światowych nazwisk. To również szansa na nawiązanie dialogu między przedstawicielami międzynarodowej branży wydawniczej.

a8348_warszawskie_targi_ksiazkiSwoją obecność podczas przyszłorocznych Targów Książki zapowiedzieli znakomici wydawcy z Francji: Gallimard, Le Seuil, Actes Sud, Grasset, Albin Michel, Hachette, Marabout czy Presses Universitaires de Vincennes, a także autorzy,  dziennikarze i znawcy literatury, wśród których znajdą m.in.: Tahar Ben Jelloun, Pierre Assouline, Michel Houellebecq, Frédéric Beigbeder, Patrick Deville, Alain Finkielkraut, Bernard Pivot. Istnieje również duże prawdopodobieństwo, że do Warszawy przyjedzie tegoroczny laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Patrick Modiano oraz niezwykle popularny w Polsce Éric-Emmanuel Schmitt, który był gościem ostatniego wydania programu “Xięgarnia”.

Od 14 do 17 maja na Stadionie Narodowym organizowane będą debaty na temat rynku i współpracy obu krajów m.in.: panel translacyjny wydawców komiksów, dyskusje o francuskiej literaturze dla dzieci i młodzieży, spotkania dydaktyczne dla nauczycieli języka francuskiego, dyskusje na temat projektu ustawy o jednolitej cenie książek w Polsce oraz prezentacje literatury i szeroko rozumianej kultury francuskiej.  Tym ostatnim projektem zainteresował się nowy ambasador Polski w Paryżu, Pan Andrzej Byrt, który zadeklarował pomoc w realizacji tego pomysłu. Z pewnością uczestnictwo Francji w roli Gościa Honorowego Warszawskich Targów Książki będzie jednym z najważniejszych elementów działalności kulturalnej Ambasady i Instytutu Francuskiego w Polsce w roku 2015.

5. Warszawskie Targi Książki gościły 720 wystawców, w tym 120 zagranicznych, reprezentujących 22 kraje. Podczas czterech dni największe targi książki w Europie Środkowej odwiedziło ponad 63 tysiące uczestników. Organizatorzy są przekonani,  że Warszawskie Targi Książki 2015 będą edycją na szóstkę. (pb)

 

/fot. Weronika Trzeciak/