26 listopada 2019

Gra miejska w Krakowie – zdobądź koszulki Czytaj PL!

Wszyscy, którzy dzięki czytaniu odkryli w sobie pasję detektywistyczną, mogą teraz zostać ambasadorami Czytaj PL! 27 listopada odbędzie się gra miejska Czytaj PL w Krakowie. W całym mieście zostaną poukrywane paczki z oficjalnymi koszulkami akcji. Ich lokalizacje zostaną ujawnione dokładnie o godz. 10. To właśnie w Krakowie 2013 roku zrodził się pomysł Czytaj PL, a impulsem było przyznanie stolicy Małopolski tytułu Miasta Literatury UNESCO. Czytaj PL trwa do końca listopada.

Gra miejska Czytaj PL w Krakowie

27 listopada w Krakowie rusza specjalna gra miejska – Geohacking Czytaj PL. Na terenie całego miasta rozmieszczone zostaną oficjalne koszulki akcji „Jestem pod wpływem czytania”. O godzinie 10 na mapie dostępnej pod adresem https://akcja.czytajpl.pl/mapa.html w Krakowie pojawią się wszystkie lokalizacje, w których należy szukać paczek. Zasady gry są proste: osoby, które pierwsze dotrą do wskazanych punktów oraz udowodnią, że biorą udział w Czytaj PL, otrzymają koszulkę i zostaną ambasadorami akcji. Organizatorami gry i akcji Czytaj PL są Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz platforma Woblink.

Dodatkowe konkursy

Dodatkowe nagrody można zdobyć również w konkursach organizowanych przez patrona Czytaj PL – serwis Lubimy Czytać. Wystarczy napisać krótką notkę polecającą jedną z książek dostępnych w tegorocznej edycji. Szczegóły konkursu znajdują się na stronie //czytajpl.lubimyczytac.pl/. Do końca listopada trwa także konkurs „Zostań emisariuszem książek – dziel się z ludzkością supermocami”, w którym można zdobyć czytniki PocketBook, bony do Woblinka, koszulki oraz smartfony. Żeby powalczyć o nagrody należy wydrukować plakat Czytaj PL i powiesić go w swojej miejscowości w widocznym miejscu. Pod koniec miesiąca natomiast gadżety Czytaj PL będzie można wygrać na Niestatystyczny.pl.

Superbohaterowie Kallwejta

W tym roku poziom czytelnictwa w Polsce pomagają zwiększać superbohaterowie i superbohaterki stworzeni przez ilustratora Jana Kallwejta. Człowiek-Serce poszerzający horyzonty, Człowiek z Trzecim Okiem podnoszący IQ czy Człowiek-Żarówka zwiększający kreatywność – w myśl idei „Bądź pod wpływem czytania!” każda z 12 książek biorących udział w Czytaj PL została zilustrowana postacią superbohatera lub superbohaterki, którzy jednocześnie odzwierciedlają wpływ danego bestsellera na czytelnika. Używając swoich niezwykłych mocy, wszyscy walczą z niskim poziomem czytelnictwa w Polsce i zachęcają do czytania. Superbohaterów można znaleźć m.in. na plakatach z kodami QR w 21 partnerskich miastach, a także wszędzie tam, gdzie sami czytelnicy powiesili plakat kampanii.

„Upoluj swoją książkę”

W tym roku, tak jak poprzednio, Czytaj PL towarzyszy akcja „Upoluj swoją książkę”, której pomysłodawcą jest Instytut Książki. Jej ambasadorami zostało 1400 uczniów ze szkół średnich w całej Polsce. Wyposażeni w specjalne koszulki z napisem „Jestem pod wpływem czytania” udostępniają za darmo książki swoim znajomym za pomocą umieszczonego na nich kodu QR. W ciągu 5 edycji akcja dotarła na każdy kontynent, a w sumie wypożyczono aż 300 tys. elektronicznych książek. W tym roku plakaty z kodami QR znajdują się w aż 21 miastach partnerskich, a po raz pierwszy w akcji biorą udział: Płock, Olsztyn, Sopot, Kielce, Siedlce, Zielona Góra.

Wszystko zaczęło się w 2013, kiedy Kraków otrzymał tytuł Miasta Literatury UNESCO. Kolejna edycja Czytaj PL opiera się na tych samych zasadach, co zawsze. Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Woblink z App Store lub Google Play i przejść do zakładki Czytaj PL. Następnie zeskanować kod QR znajdujący się np. na każdym plakacie. Akcja trwa przez cały listopad.

Czytaj PL jest organizowane w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Lista dostępnych książek:

1. Remigiusz Mróz „Listy zza grobu” (Wydawnictwo Filia)

2. Magdalena Witkiewicz „Jeszcze się kiedyś spotkamy” (Wydawnictwo Filia)

3. Holly Black „Okrutny książę” (Wydawnictwo Jaguar)

4. Paulina Łopatniuk „Patolodzy” (Wydawnictwo Poznańskie)

5. Marek Krajewski „Dziewczyna o czterech palcach” (Wydawnictwo Znak)

6. Tomek Michniewicz „Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata” (Wydawnictwo Otwarte)

7. Jakub Małecki „Nikt nie idzie” (Wydawnictwo SQN)

8. Wojciech Tochman „Pianie kogutów, płacz psów” (Wydawnictwo Literackie)

9. Robert Małecki „Skaza” (Wydawnictwo Czwarta Strona)

10. Wojciech Drewniak „Historia bez cenzury 4” (Wydawnictwo Znak)

11. Jeff Haden „Mit motywacji” (Wydawnictwo Marginesy)

12. Wiesław Myśliwski „Ucho igielne” (Wydawnictwo Znak)