19 października 2012

Hooper ekranizuje "Nędzników"

Ekranizacja „Nędzników” Victora Hugo, w reżyserii Toma Hoopera (Oscar za „Jak zostać królem”, 2010), to kolejna adaptacja słynnego musicalu, a przy okazji następny klasyk literatury przeniesiony na ekrany.

 

Wytwórnia Universal Pictures postanowiła stworzyć film według przepisu na oscarowego pewniaka, dlatego w śpiewającej obsadzie wystąpią między innymi: Hugh Jackman (znany z serii „X-Man” i komedii romantycznych typu „Kate i Leopold”, występujący również u Woody’ego Allena i Darrena Aranofsky’ego), Russell Crowe („Gladiator”, „Piękny umysł”, „American Gangster”), Anne Hathaway („Tajemnica Brokeback Mountain”, „Diabeł ubiera się u Prady”, „Mroczny rycerz powstaje”), Helena Bohnam Carter („Jej wysokość Afrodyta”, „Jak zostać królem”, „Alicja w Krainie Czarów”, cykl o Harrym Potterze) oraz… Sacha Baron Cohen („Ali G”, „Borat”, Brűno”, „Dyktator”). Jak aktorzy poradzili sobie z partiami wokalnymi? Czas pokaże!

 

 

Scenariusz słynnego musicalu oparty jest na wątkach powieści Victora Hugo, której akcja dzieje się w XIX-wiecznej Francji. Hugo zobrazował w niej społeczną niesprawiedliwość, biedę i wykluczenie, wplatając swoje przemyślenia filozoficzne dotyczące natury człowieka. W toku bogatej, różnorodnej gatunkowo narracji zostają przedstawione wartkie i pełne przygód losy bohaterów. W latach osiemdziesiątych powstały dwie ważne wersje musicalu „Les Misérables” – angielska i francuska. Musical był wielokrotnie wystawiany na całym świecie, w tym oczywiście na Broadwayu, ciesząc się niezwykłą popularnością. W Polsce w ostatnim czasie można go było obejrzeć w Teatrze Muzycznym Roma.

 

„Nędznicy” Hoopera, oprócz tego, że wpisują się w nurt przenoszenia na ekrany opasłych tomów literackich hitów, dołączą na pewno do bestsellerowej plejady renesansu musicalowego gatunku, która zaowocowała m.in. takimi produkcjami, jak: „Moulin Rouge!” (2001), „Chicago” (2002), „Upiór w operze” (2004), „Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street” (2007) czy „Mamma Mia!” (2008).

 

Kolorowe, wyprodukowane z rozmachem kinowe widowisko będzie miało światową premierę 7 grudnia 2012, w Polsce film będzie można oglądać od 25 stycznia 2013 roku.