17 grudnia 2014

Houellebecq podporządkowany

Pisarz-prowokator Michel Houellebecq zapowiada, że jego powieść „Soumission” (fr. „Podporządkowanie się”) będzie rozgrywać się we Francji, której prezydentem zostaje przedstawiciel partii islamskiej Mohammed Ben Abbes.

fot. Thlerry Ehrmann

fot. Thlerry Ehrmann

Jest rok 2022. Prezydentura François Hollande’a dobiega końca, a walka o władzę toczy się między prawicowym Frontem Narodowym i Bractwem Muzułmańskim.  Ostateczne starcie wygrywają islamiści i prezydentem zostaje Mohammed Ben Abbes. Historię przedstawia czytelnikowi narrator, 44-letni François, sfrustrowany wykładowca literatury, cierpiący na zaburzenia erekcji, rytualnie sypiający ze studentkami i chętnie odwiedzający domy publiczne.

Tytuł powieści jednoznacznie kojarzy się ze słowem “islam”. W języku arabskim sugeruje podporządkowanie się woli Allacha. Jedna z gorętszych premier nowego sezonu literackiego ukaże się 7 stycznia 2015 roku. Prawdopodobnie powieść będzie pretekstem do kolejnej dyskusji z 2001 roku. Wówczas pisarz stwierdził, że islam jest „najgłupszą religią świata”. Oskarżony o podżeganie do rasizmu został uniewinniony, ponieważ nigdy nie obrażał środowisk muzułmańskich, a jedynie gardził ich religią. Podobne zdanie ma na temat islamu, chrześcijaństwa i judaizmu – religii opartych na „tekstach nienawiści”.