15 października 2012

Jastrzębski i Morawiecki laureatami Nagrody im. Beaty Pawlak

Nagroda imienia Beaty Pawlak, dziennikarki, która zginęła w zamachu terrorystycznym, przyznawana jest co roku autorowi najlepszej publikacji na temat innych kultur, religii i cywilizacji. Tym razem zwycięzcami zostali Bartosz Jastrzębski i Jędrzej Morawiecki, którzy pokonali m.in. Jerzego Haszczyńskiego i Lidię Ostałowską.

 

“Krasnojarsk zero” to opowieść o zamkniętym do niedawna poradzieckim mieście. Autorzy tworzą historyczny i społeczny portret Krasnojarska, pokazując na jego przykładzie paradoksy Rosyjskiej Federacji. W przygnębiającym, brzydkim otoczeniu odnajdują przystanie ludzkiego ciepła i wspólnoty. Opisują, w jaki sposób po tylu latach komunizmu przetrwała tam potrzeba wiary i jak owa religijność współistnieje z równie mocną w Rosji pozycją nauki.

 

Fundusz imienia Beaty Pawlak został utworzony w 2003 roku z darowizny zapisanej w testamencie przez dziennikarkę i pisarkę, która zginęła w zamachu terrorystycznym na indonezyjskiej wyspie Bali 12 października 2002 roku. Ze środków Funduszu, zgodnie z życzeniem Ofiarodawczyni, ustanowiona została doroczna nagroda jej imienia. Przeznaczana na nią coroczna kwota wynosi 10 000 zł, a przyznaje ją kapituła w składzie: Urszula Doroszewska (ambasador RP w Gruzji), Wojciech Jagielski („Gazeta Wyborcza”), Piotr Kłodkowski (ambasador RP w Indiach), Maria Kruczkowska („Gazeta Wyborcza”), Antoni Rogala (przedstawiciel rodziny), Olga Stanisławska (publicystka), Adam Szostkiewicz („Polityka”) – przewodniczący, Wojciech Tochman (reporter), Joanna Załuska (Fundacja im. Stefana Batorego), Wojciech Załuska (Katolicka Agencja Informacyjna).

 

Przyznanie nagrody odbędzie się w piątek w siedzibie Fundacji im. Stefana Batorego, w Warszawie. Nominowane książki przedstawił Roman Kurkiewicz. Znalazły się wśród nich: “Krasnojarsk zero”, „Mój brat obalił dyktatora” Jerzego Haszczyńskiego, „Farby wodne” Lidii Ostałowskiej i „Lalki w ogniu. Opowieści z Indii” Pauliny Wilk. Wydarzeniu towarzyszyła dyskusja „Jak dziś pisać o Inności” z udziałem Olgi Stanisławskiej, Artura Domosławskiego, Wojciecha Jagielskiego oraz Pawła Smoleńskiego.

 

B.S.