12 października 2012

Julian Assange wyda książkę

„Cypherpunks” – książka o wolności w Internecie autorstwa założyciela WikiLeaks, Juliana Assange’a, zostanie opublikowana przez amerykańskie wydawnictwo OR Books. Australijczyk, który w sierpniu uzyskał azyl w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, do współpracy nad książką zaprosił trzech innych autorów: Jacoba Appelbauma, Jérémiego Zimmermanna i Andy’ego Müllera-Maguhna.

 

W Stanach Zjednoczonych książka trafi do sprzedaży 26 listopada. Assange przedstawił w niej swoje „długoletnie obawy związane z kontrolowaniem internetu przez rząd”. „W marcu 2012 roku zebrałem trzech czołowych »cyfrowych punków«, by wspólnie stworzyć ruch oporu. Dwóch z nich, nie licząc mnie, stało się celem organów ścigania, po tym jak zaczęli działać na rzecz ochrony prywatności. Ich słowa, ich historie muszą być usłyszane” – powiedział założyciel WikiLeaks.

 

W listopadzie 2010 roku Interpol na wniosek Szwecji wystawił list gończy oznaczony najwyższą kategorią. Assange’a poszukiwano w związku z oskarżeniami o wymuszenie seksualne i gwałt. Australijczyk zgłosił się na policję w Wielkiej Brytanii. Nie przedstawiono mu jednak oficjalnych zarzutów i na wniosek prokuratora sąd odmówił wystawienia kaucji. Sam Assange zaprzecza oskarżeniom, a część opinii publicznej uważa je za fragment rządowej kampanii, sterowanej głównie przez Stany Zjednoczone. Jej celem ma być dyskredytacja założyciela WikiLeaks.

 

16 grudnia 2010 Assange został osadzony w areszcie domowym w Ellingham Hall w Norfolk. W czerwcu bieżącego roku Australijczyk schronił się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie i poprosił o azyl polityczny, który został mu przyznany w sierpniu.

 

Źródło: orbooks.com

Opracowanie: B.S.