Karl-Markus Gauß w Warszawie
Zanim powstała ta książka, Karl-Markus Gauß odbył wiele wyimaginowanych i rzeczywistych podróży – podróży po własnym pokoju i przez pół Europy, przez dzieła i krajobrazy. „W gąszczu metropolii“ to wyprawa podszyta niesłabnącą ciekawością, ale i niepokojem o europejski sen. Spotkanie z jej autorem – cenionym austriackim pisarzem i eseistą – już 4 grudnia w Warszawie.
Karl-Markus Gauß w każdym zakątku świata znajduje outsiderów, których fascynujące losy warto wyciągnąć z mroku minionych lat. W czasie i przestrzeni przemierza Europę wygnańców i uciekinierów, w zaułkach miast tropi ślady ich dawnych mieszkańców. W Bukareszcie odnajduje ducha damy rumuńskiej rewolucji, o której już nikt nie pamięta, że była Angielką, a na płótnie uwiecznił ją węgierski Żyd, podobnie jak ona marzący o jedności rumuńskiej ojczyzny. W Pradze wpada na trop Wenzela Aloisa Swobody – lingwistycznego geniusza posługującego się dwunastoma językami, który pragnął uszlachetnić moralnie całe społeczeństwo. W Brnie poznaje historię Františka Listopada, który opuścił ojczyznę, by przez czterdzieści lat uchodzić za rodowitego Portugalczyka. W Wiedniu — Angelo Solimana, afrykańskiego kamerdynera księcia Józefa I Wacława Liechtensteina, intelektualisty i doradcy, który został oddalony, kiedy ośmielił się poślubić wiedeńską mieszczkę.
Karl-Markus Gauß jest pisarzem, eseistą, krytykiem literackim, a także wydawcą i redaktorem naczelnym wychodzącego w Salzburgu dwumiesięcznika „Literatur und Kritik“. Współpracuje m.in. z pismami „Die Presse“, „Der Standard“ i „Die Zeit“. Znawca środkowoeuropejskich mniejszości narodowych, a także (zapomnianej) literatury Europy Środkowej z czasów monarchii austro-węgierskiej. Autor wielu książek (w Polsce ukazały się: “Psożercy ze Svini”, “Umierający Europejczycy”, “Europejski alfabet”, “Niemcy na peryferiach Europy” oraz “Mieszkańcy Roany odchodzą pogodnie”) i laureat licznych nagród, m.in. Austriackiej Nagrody Państwowej w dziedzinie publicystyki kulturalnej (1994), Europejskiej Nagrody im. Charles’a Veillona w dziedzinie eseistyki (1997), Nagrody im. Brunona Kreisky’ego (1998), Międzynarodowej Nagrody Literackiej Vilenica (2005), Nagrody im. Manèsa Sperbera (2005) oraz Mitteleuropa-Preis (2007). Mieszka i pracuje w Salzburgu.
Spotkanie z Karlem-Markusem Gaußem odbędzie się 4 grudnia o godz. 18:00 w Austriackim Forum Kultury w Warszawie (ul. Próżna 8). Rozmowę poprowadzi Cezary Polak.
B.S.