Komiksy o powstaniu nagrodzone
Zofia Mróz, Jacek Frąś, Łukasz Bogacz i Roman Gajewski zwyciężyli w VI edycji konkursu „Powstanie’44 w komiksie – Po/Powstaniu”. Ich zadaniem było stworzenie komiksu opartego na wydarzeniach, które działy się w stolicy i w Polsce po powstaniu warszawskim.
Celem konkursu było odkrycie powojennych losów powstańców oraz cywilów – nie tylko rdzennych warszawiaków, lecz także mieszkańców innych miast, którzy po wojnie ukrywali członków Polskiego Państwa Podziemnego. Muzeum Powstania Warszawskiego zorganizowało konkurs już po raz szósty, po raz czwarty miał on charakter międzynarodowy. Finał odbył się w czwartek w siedzibie muzeum.
„To już kolejna edycja konkursu. I jesteśmy bardzo zadowoleni, bo są zgłaszane prace bardzo dojrzałe, które nie mają charakteru jedynie ilustracyjnego. To nie jest ilustracja do podręcznika do historii, tylko próba opowiedzenia losów zwykłych ludzi, po których przejeżdża walec historii. Pomimo to potrafią oni w tych najtrudniejszych chwilach okazać człowieczeństwo, ludzkie uczucia, przyjaźń. Dlatego te opowieści mają taki wymiar bardziej uniwersalny, a nie są tylko ilustracją kolejnych wydarzeń powstańczych” – powiedział PAP dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
Do konkursu zakwalifikowano 63 prace. Jak podkreślają organizatorzy, „potwierdziła się też aktualna tendencja w świecie komiksu, że coraz więcej bardzo dobrych prac jest autorstwa kobiet”. Do konkursu przystąpili zarówno artyści dojrzali i uznani, jak i początkujący. W tegorocznej edycji wzięło udział wiele osób urodzonych w latach 80. i 90. Najstarszy uczestnik miał 64, a najmłodszy 12 lat (wyróżniona praca – Zofia Łaska).
Decyzją Jury I nagrodę w wysokości 1,5 tys. euro otrzymała Zofia Mróz za scenariusz i wykonanie komiksu „Na Szczęście”. II nagroda w wysokości 1 tys. euro powędrowała do Jacka Frąsia za scenariusz i wykonanie komiksu „PoPo Show”. III nagrodę w wysokości 500 euro przyznano za scenariusz komiksu „Kwestia Podejścia” Łukaszowi Bogaczowi, a za wykonanie rysunku Romanowi Gajewskiemu.
W zwycięskiej pracy autorka opisuje historię swoich dziadków, którzy pobrali się tuż przed wybuchem powstania. „W prezencie ślubnym dostali piękną, kryształową misę. Ale zaraz po ślubie wywieziono ich do obozu przejściowego w Pruszkowie. Gdy w końcu udało im się powrócić do stolicy, w swoim mieszkaniu znaleźli tylko jedną, ocalałą rzecz – właśnie tę kruchą kryształową misę. Mam ją do dzisiaj” – opowiada Zofia Mróz.
Nagrodzone i wyróżnione prace zostaną opublikowane w pokonkursowej antologii komiksów.
W tym roku do jury konkursu zaproszono wokalistkę i kompozytorkę Paulinę Przybysz oraz reżysera Wojciecha Smarzowskiego. W jego skład weszli również: Tomasz Kołodziejczak z wydawnictwa Egmont, twórca komiksów Krzysztof Gawronkiewicz, Szymon Holcman z wydawnictwa Kultura Gniewu, Rafał Skarżycki, Katarzyna Utracka z Muzeum Powstania Warszawskiego oraz zwycięzcy dwóch ostatnich edycji konkursu – Ernesto Gonzales, Grzegorz Janusz i Maria Rostocka. (PAP)
Źródło: instytutksiazki.pl
Opracowanie: B.S.