28 stycznia 2015

Kraków i Wrocław na paryskich salonach

Kraków i Wrocław będą gośćmi honorowymi tegorocznego Salon du livre de Paris. Targi Książki w Paryżu są jednym z najstarszych i największych wydarzeń ekspozycyjnych świata frankofońskiego.

Miasta Kraków i Wrocław, wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutem Książki, zaakcentują swoją literacką i kulturalną tożsamość. Targi Książki w Paryżu łączą promocję czytelnictwa na ogromną skalę z wydarzeniami branżowymi. Rokrocznie targi odwiedza 200 tysięcy czytelników. Swoją ofertę prezentuje przeszło 1200 wydawców, odbywa się około 500 spotkań autorskich z udziałem przedstawicieli 50 krajów. Salon du Livre to jedne z największych targów książki w Europie.

ESK Wrocław fot. Grzegorz Grycner

ESK Wrocław fot. Grzegorz Grycner

“To wielka radość, że Kraków i Wrocław będą w tym roku gośćmi specjalnymi Targów Książki w Paryżu. Udział w największej francuskojęzycznej imprezie targowej to wielka szansa nie tylko na prezentację dziedzictwa literackiego obu tych miast, ale też przybliżenie twórczości współczesnych polskich autorów odbiorcom we Francji, Kanadzie, czy w państwach Afryki Północnej. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chętnie wspiera inicjatywy promujące literaturę polską na świecie. Mam nadzieję, że bogata oferta polskiego stoiska zachęci gości paryskich targów do zapoznania się z naszą kulturą, zwłaszcza że będą mieli okazję spotkać jej cenionych przedstawicieli” – mówi Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Małgorzata Omilanowska.

Na stoisku Krakowa i Wrocławia na Targach Książki w Paryżu czytelnicy będą mogli spotkać się z twórcami reprezentującymi najważniejsze oblicza współczesnej polskiej kultury. Znajdą się wśród nich m.in.: Lidia Amejko, Joanna Bator, Marek Bieńczyk, Iwona Chmielewska, Norman Davies, Artur Domosławski, Ludwik Flaszen, Urszula Kozioł, Marek Krajewski, Ryszard Krynicki, Ewa Lipska, Zygmunt Miłoszewski, Joanna Olech, Roman Polański, Grzegorz Rosiński, Tomasz Różycki, Marzena Sowa, Mariusz Szczygieł, Wojciech Tochman, Olga Tokarczuk, Agata Tuszyńska i Krzysztof Varga.

Informacje o wydarzeniach targowych docierają do około 1900 zagranicznych dziennikarzy, a za nimi do milionów czytelników na całym świecie. Wartość kampanii medialnej Targów to 20 milionów euro.

Krakow Miasto Literatury Unesco fot.Tomasz Wiech

Krakow Miasto Literatury Unesco fot.Tomasz Wiech

Historia Targów Książki w Paryżu rozpoczęła się 1981 roku. Wydarzenie każdej wiosny przyciąga 200 tysięcy gości, którzy tłumnie odwiedzają położone na powierzchni 55 tysięcy metrów kwadratowych centrum ekspozycyjne Paris Expo Porte de Versailles. Gośćmi Targów byli, między innymi, Umberto Eco, Paul Auster, Doris Lessing, Carlos Fuentes, Allen Ginsberg, Herta Müller, José Saramago i Salman Rushdie. Od roku 1988 Targi zapraszają co roku jeden kraj jako gościa honorowego wydarzenia – w 2015 będzie to Brazylia, a od roku 2011 także miasta z całego świata, które prezentują dorobek swoich najciekawszych i najbardziej wpływowych autorów na specjalnym stoisku. Stolice Dolnego Śląska i Małopolski dołączą do Rio de Janeiro, Barcelony, Moskwy i Szanghaju, które prezentowały się na paryskich Targach w poprzednich latach.

Kraków i Wrocław we współpracy z Instytutem Książki przygotowały na Targi różnorodny program. Kulturalne pejzaże obu miast składają się na bogatą panoramę literackiej tożsamości Polski, budowaną w duchu dialogu międzykulturowego na styku Wschodu i Zachodu, między historią a nowoczesnością.

“Cieszymy się, że wspólnie z Wrocławiem i Krakowem możemy przygotować paryską prezentację dorobku literackiego i kulturalnego obu tych miast. Najważniejszym celem zagranicznej działalności Instytutu Książki jest popularyzacja polskiej literatury na świecie, tym większa satysfakcja z tego, że na tak prestiżowych i wpływających na cały frankofoński rynek książki targach, będziemy mogli pokazać najnowsze dzieła polskich autorów. Liczymy, że ta prezentacja wpłynie na zwiększenie zainteresowania ze strony wydawców i wzrost liczby przekładów” – mówi Grzegorz Gauden Dyrektor Instytutu Książki.

Tegoroczne Targi Książki w Paryżu potrwają do 19 do 23 marca.

Organizatorami polskiej prezentacji podczas Targów Książki w Paryżu są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Książki, Biuro Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.