10 marca 2015

Krynicki z Nagrodą Herberta

fot. Elżbieta Lempp

fot. Elżbieta Lempp

Wybitny poeta Ryszard Krynicki został uhonorowany Międzynarodową Nagrodą Literacką im. Zbigniewa Herberta.

“Wiadomość, że zostałem laureatem Nagrody Zbigniewa Herberta, i to po tak świetnych poetach jak William Stanley Merwin oraz Charles Simic – niezmiernie mnie zaskoczyła. Nadal trudno mi w to uwierzyć, nie czuję się godny, ale jestem bardzo wzruszony, i bardzo szczęśliwy” – powiedział Ryszard Krynicki na wieść o otrzymaniu Nagrody. “Dziękuję znakomitym poetom z jury Nagrody Zbigniewa Herberta, dziękuję Fundacji Jego Imienia, dziękuję losowi za ten jeszcze jeden niespodziewany dar – bo przecież wielką nagrodą było dla mnie przede wszystkim to, iż dane mi było w swoim życiu spotkać Zbigniewa Herberta” – dodał laureat.

Urodzony w 1943 r. Ryszard Krynicki, debiutował w 1968 r. zbiorem o charakterystycznym tytule „Pęd pogoni, pęd ucieczki”. Poetycka dykcja poety zmieniała się przez dziesięciolecia. Ewoluowała od gwałtowności i niepokoju po medytacyjne skupienie i ascetyczność. U podstawy przemian leży osobowość pisarza, jego duchowa żarliwość, odrębność, sprawiająca, że – w poszukiwaniu prawdy słów i z przekonaniem o konieczności oddania ich na służbę dobra – wielokrotnie wybierał poetyckie milczenie. Ciszę. Ryszard Krynicki wydał ponad 15 tomów poezji. W ostatnich latach opublikował między innymi zbiór wierszy „Kamień, szron”, wybory „Wiersze wybrane” i „Przekreślony początek” oraz „Haiku. Haiku mistrzów”.

Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta to wyróżnienie na polu literatury światowej – przede wszystkim w dziedzinie poezji. Przyznawana jest od 2013 r. za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne, nawiązujące do idei, które przyświecały twórczości Zbigniewa Herberta – autora „Pana Cogito”, „Raportu z oblężonego Miasta” czy tomu esejów „Barbarzyńca w ogrodzie”.

Tegorocznego laureata Nagrody wskazało siedmioosobowe, międzynarodowe jury, w skład którego weszli poeci, eseiści, tłumacze i wydawcy: Lidija Dimkovska (Macedonia/Słowenia), Edward Hirsch (USA), Michael Krüger (Niemcy), Jarosław Mikołajewski (Polska), Mercedes Monmany (Hiszpania), Agneta Pleijel (Szwecja) oraz Tomas Venclova (Litwa/USA).

“Wiadomość o tym, kto jest kolejnym laureatem Nagrody im. Zbigniewa Herberta sprawiła mi wielką radość. Cieszę się, że jurorzy postanowili w tym roku uhonorować twórcę z naszego kraju, niejako przypominając, że dzięki takim pisarzom jak Miłosz, Herbert, Różewicz czy Wisława Szymborska – polska poezja znalazła się w samym centrum współczesnej literatury światowej. Także twórczość ich następców jest dziś obecna w świecie, co wiem doskonale także dlatego, że Instytut Książki wspiera przekłady polskiej literatury. Ale wybór Ryszarda Krynickiego ma dla mnie również znaczenie osobiste: znam go, szanuję i podziwiam od naprawdę wielu już lat. Myślę, że jego wielokrotnie ponawiane wyznanie wiary w siłę prawdy i dobra powinno być dla nas wszystkich życiowym drogowskazem i zobowiązaniem” – podsumował Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki.

Uroczystość wręczenia Nagrody laureatowi odbędzie się 12 maja 2015 r. w Teatrze Polskim w Warszawie. Nagrodę ufundowaną przez PKN ORLEN – Sponsora Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta – stanowi statuetka oraz czek na 50 tysięcy dolarów amerykańskich.

Projekt Nagrody im. Zbigniewa Herberta został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami Fundacji im. Zbigniewa Herberta są: Biblioteka Narodowa, Instytut Adama Mickiewicza oraz Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

Zapraszamy również do obejrzenia “Xięgarni” z Ryszardem Krynickim:

 

Michał Rusinek opowiada również o niezwykłej książce: “Gdybym wiedział. Rozmowy z Ryszardem Krynickim” – to rozmowy skupione i wymagające skupienia.

 

(źródło: Instytut Książki)