16 sierpnia 2018

Literacki Sopot wystartował!

16 sierpnia 2018 ruszyła siódma odsłona jednego z najciekawszych literackich festiwali w Polsce – Literacki Sopot! Jak co roku, organizatorzy symbolicznie przenoszą swoich gości i uczestników w różne miejsca Europy. W tym roku postawiono na Francję. Dlatego wśród gości, zarówno polskich i zagranicznych, bardzo liczną reprezentację mają autorzy francuskojęzyczni. Xięgarnia będzie na miejscu przez wszystkie dni wydarzenia – od 16 do 19 sierpnia. Zapraszamy na nasze specjalne transmisje prosto z Sopotu już w tę sobotę 18 sierpnia kolejno o 7.45, 8.45, 9.45 i 19.45 w TVN24!

O festiwalu (ze strony Literackiego Sopotu):

W tym roku, w dniach 16-19 sierpnia odbędzie się już siódma edycja Festiwalu „Literacki Sopot”, który organizowany jest przez Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Miasto Sopot. Każdego roku organizatorzy wybierają jeden kraj, którego literatura jest wiodącym motywem festiwalu. W tym roku jego uczestnicy będą mieli okazję zgłębić literaturę i kulturę Francji.

Literacki_Sopot_2018

Festiwal „Literacki Sopot” istnieje od 2012 roku i zawsze odbywa się w drugiej połowie sierpnia. Pierwsza edycja poświęcona była polskiemu reportażowi. Gośćmi festiwalu byli m.in. Filip Springer, Wojciech Tochman, Jacek Hugo-Bader, Mariusz Szczygieł, Magdalena Grzebałkowska, Andrzej Stasiuk.

Tematem przewodnim kolejnej edycji została literatura skandynawska i islandzka ze wskazaniem na literaturę dla dzieci oraz kryminał. W edycji 2013 udział wzięli m.in. Christer Mjåset, norweski neurolog piszący opowiadania oraz Yrsa Sigurðardóttir i Eiríkur Örn Norðdahl z Islandii.

Natomiast w roku 2014 Festiwal „Literacki Sopot” został poświęcony odkrywaniu literatury rosyjskiej. Do udziału w tej literackiej fecie zaproszeni zostali m.in. Jelena Czyżowa, laureatka Rosyjskiego Bookera z 2009 roku za powieść Czas kobiet, Aleksandra Marinina autorka powieści kryminalnych i twórczyni cyklu o major Kamieńska, Władimir Sorokin – czołowy przedstawiciel rosyjskiego konceptualizmu, czy Iwan Wyrypajew – dramaturg, scenarzysta.

Edycja 2015 Festiwalu „Literacki Sopot” została poświęcona literaturze czeskiej. Czytelnicy mieli możliwość spotkać się m.in. z Jaroslavem Rudiszem oraz z Petrą Hulovą, laureatką wszystkich najważniejszych czeskich nagród literackich, a także z jednym z czołowych przedstawicieli czeskiej „nowej fali” Jirim Menzelem, jak i z reżyserem, dramaturgiem młodszego pokolenia – Petrem Zelenką.

W roku 2016 czytelnicy mieli okazję zgłębić literaturę i kulturę izraelską. W Festiwalu wzięli udział, m. in. Etgar Keret, jeden z najbardziej poczytnych izraelskich pisarzy, Dorit Rabinyan, której książki są bestsellerami tłumaczonymi na 15 języków oraz pisarz kryminałów – Dror A. Mishani.

Zeszłoroczna, szósta edycja festiwalu, poświęcona była literaturze hiszpańskojęzycznej. W Sopocie gościli m.in. Javier Cercas – pisarz i dziennikarz poruszający m.in. tematy hiszpańskiej wojny domowej, Almudena Grandes – jedna z najpopularniejszych autorek współczesnej literatury hiszpańskiej, Claudia Piñeiro, która za pomocą kryminałów i thrillerów opisuje argentyńską rzeczywistość. Polską premierę podczas Literackiego Sopotu miała debiutancka powieść Jankeski fajter Aury Xilonen z Meksyku, przedstawicielki młodszego pokolenia, nazywanej meksykańską Masłowską.

Każda edycja festiwalu Literacki Sopot to nie tylko spotkania z literaturą narodową, ale także możliwość udziału w targach książki, warsztatach, projekcjach filmowych, wydarzeniach teatralnych. Wśród przygotowanych dla uczestników aktywności znajdzie się również wypoczynek na festiwalowej plaży, możliwość skorzystania z plenerowej czytelni oraz cykl spotkań z nominowanymi i nagrodzonymi nagrodami: Nike, im. Ryszarda Kapuścińskiego czy Nagrodą Historyczną tygodnika „Polityka”.

W programie nie zabraknie również propozycji skierowanych do młodszych czytelników, na których czekają m.in warsztaty literacko-teatralne oraz spotkania realizowane w ramach pasm Literacki dla Dzieci i Literacki dla Młodzieży.

Festiwal ma charakter non-profit, a udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Festiwal Literacki Sopot był zwycięzcą plebiscytu na Kulturalny Sztorm Roku 2012 organizowanego przez Gazetę Wyborczą Trójmiasto, a w 2016 roku wygrał plebiscyt „Radiowego Domu Kultury” Programu Trzeciego Polskiego Radia.

logo3_186575_20180605130102 (1)