17 września 2012

Łódź stolicą komiksu

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier to największa tego typu impreza w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Odwiedza ją co roku kilka tysięcy uczestników z kraju i zagranicy. Przyciągają ich: możliwość spotkania najsłynniejszych twórców komiksowych, zakupy na stoiskach targowych, warsztaty twórcze, wystawy, zabawa na festiwalowych imprezach.

 

Impreza organizowana jest w Łodzi od 1991 roku. W tym roku odbędzie się w dniach 5-7 października.

 

Każdy festiwal to spotkania z rysownikami, scenarzystami i wydawcami. Do tej pory znaleźli się wśród nich twórcy z USA, Kanady, Rosji, Belgii, Francji, Szwajcarii, Włoch, Czech, Portugalii, Austrii czy Wielkiej Brytanii. Gośćmi MFK byli m.in. Moebius, Milo Manara, Stan Sakai, Marvano, Peter Milligan, Tanino Liberatore, Jean-Louis Mourier, Yves Sente, Dany, Andre-Paul Duchateau, Pat Mills, Nick Abadzis, Ivan Brun, Clint Langley, Max Andersson, Sylvain Savoia i Marzena Sowa, Giuseppe Barbati, Marco Soldi, Maurizio di Vincenzo, Karel Saudek, Mawil, Gianluca Panniello i Elisabetta Melaranci. Festiwal odwiedzili też niemal wszyscy polscy klasycy rysowanych opowieści oraz twórcy młodszych pokoleń. Zaproszeni autorzy nie tylko spotykają się z publicznością, ale prowadzą też warsztaty rysunkowe i scenariuszowe, na których uczą posługiwania się językiem komiksu. Często zawodowcy i debiutanci stają potem ramię w ramię podczas rysunkowych „komiks session”, czyli rysowania na żywo.

 

Festiwalowi towarzyszy konkurs na krótką formę komiksową. Co roku napływa na niego około stu prac z całego świata. Twórcy przysyłają do Łodzi prace o dowolnej tematyce. Komiksy pokazywane są na wystawie, a wybrane trafiają do festiwalowego katalogu. Najlepszą pracę jury nagradza statuetką Grand Prix. Przyznaje też trzy kolejne nagrody oraz trzy wyróżnienia. Specjalną nagrodę dla zdobywcy Grand Prix – wyjazd na największy europejski festiwal komiksu w Angouleme – funduje Ambasada Francji.

 

Październik ciągle należy do miesięcy, w których ukazuje się w Polsce najwięcej komiksowych premier, a większość z nich przygotowywana jest specjalnie na festiwal. Na festiwalowych stoiskach, oprócz nowości, można kupić stare i nowe komiksy z całego świata, w tym bardzo cenne białe kruki. W części targowej wystawiają się też producenci profesjonalnego sprzętu dla grafików.

 

Każdy festiwal to wiele interesujących wystaw. Najważniejsza z nich jest oczywiście wystawa konkursowa. W czasie imprezy prezentowane są przekrojowe ekspozycje komiksu zagranicznego (w ŁDK prezentowany był m.in. komiks rosyjski, belgijski, francuski, niemiecki, szwajcarski i brytyjski), pokazywany jest dorobek polskich klasyków i młodych rysowników. Nie brakuje też wystaw tematycznych. Od kilku lat niektóre z nich pojawiają się także na ulicy Piotrkowskiej oraz w łódzkich klubach, galeriach i centrach handlowych.

 

W 2006 roku przy festiwalu narodził się nowy projekt pod nazwą „City Stories”. Jego głównym założeniem jest tworzenie historii obrazkowych rozgrywających się w Łodzi lub mających z nią ścisły związek. Do udziału w projekcie zapraszani są scenarzyści i rysownicy z dwóch krajów, którzy wspólnie przygotowują komiksy, prezentowane następnie na wystawie oraz wydane w dwujęzycznym katalogu.

 

W 2009 roku formuła festiwalu została poszerzona o strefę gier komputerowych, na której odbywają się turnieje, prezentacje gier i sprzętu, premiery nowych tytułów. Od wielu lat na festiwalu spotykają się także miłośnicy gier planszowych, RPG, figurkowych i innych. Coraz ważniejsza na MFKiG jest strefa Manga Corner skierowana do fanów komiksu japońskiego. Rozbudowywana jest też część poświęcona ilustracji.

 

Na imprezę przyjeżdżają też badacze komiksu. Na organizowanym od 2001 roku Sympozjum Komiksologicznym spotykają się naukowcy z największych polskich ośrodków naukowych, a ich referaty wydawane są w specjalnej antologii. W czasie festiwalu odbywają się także warsztaty dla rysowników oraz scenarzystów.

 

Źródło: komiksfestiwal.com

Opracowanie: B.S.