17 lipca 2015

Ludzie Zbigniewa Herberta – wygraj wyjątkowy katalog!

“Nie dialoguj z pokusą, bo przegrasz” – pisał Zbigniew Herbert. W konkursie Xiegarni.pl można tylko wygrać!

header - 678x239 - Herbert_konkurs

Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie Xiegarni.pl, w którym nagrodami są ilustrowane katalogi “Zbigniew Herbert. Ludzie”.

Prosimy o podanie trzech dowolnych tytułów książek Zbigniewa Herberta, o których mowa w naszych materiałach wideo. Czas start!

Odpowiedzi prosimy kierować na adres redakcja@xiegarnia.pl. Czekamy do 24 lipca!

Regulamin konkursu udostępniamy TUTAJ.

Wystawa pod tytułem Ludzie wpisuje się w cykl ekspozycji MOCAK-u, których celem jest wzbogacenie wizerunku twórczego znanych postaci. Dotychczas Muzeum prezentowało kolaże Wisławy Szymborskiej i rysunki Mieczysława Porębskiego.

Wystawa Zbigniewa Herberta  składa się kilkudziesięciu rysunków przedstawiających twarze. Jest to wybór z kilkuset prac znajdujących się w kolekcji Biblioteki Narodowej w Warszawie. Część z nich – niewielka – to portrety osób realnych. Zdecydowana większość przedstawia postaci ze starych obrazów. Herbert stworzył własny język rysunkowy. Mimo daleko posuniętych uproszczeń nietrudno ustalić, kogo dany rysunek przedstawia. Strategia twórcza Herberta jest szczególną metodą poznawczo-interpretacyjną. Można odnieść wrażenie, że rysując innych ludzi, poeta „tłumaczy” ich twarze na wizerunki bliższe jego rozumieniu. Okazało się, że rysunki Herberta są bardzo podobne do rysunkowych portretów Josepha Beuysa. Ci artyści na pewno nie znali swoich prac i wszelkie podobieństwa są zupełnie przypadkowe. Ale ta zbieżność jest świetnym kontrargumentem dla różnych „pobłażliwców”, traktujących działalność artystyczną pisarzy i poetów z sympatycznym lekceważeniem.

Wystawie towarzyszy katalog pod redakcją Andrzeja Franaszka.

TUTAJ można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące wystawy.