7 października 2019

Mariusz Szczygieł laureatem Nagrody Nike 2019

Tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej Nike został Mariusz Szczygieł za książkę “Nie ma”.

W finale tegorocznej Nagrody Literackiej Nike, oprócz książki Mariusza Szczygła, znalazły się książki Małgorzaty Rejmer (“Błoto słodsze niż miód”), Szczepana Twardocha (“Królestwo”), Zyty Rudzkiej (“Krótka wymiana ognia”), Aleksandra Kaczorowskiego (“Ota Pavel. Pod powierzchnią”), Juliusza Strachoty (“Turysta polski w ZSRR”) i Marcina Kołodziejczyka (“Prymityw. Epopeja narodowa”).

Oprócz Nagrody Nike przyznanej przez jury, Mariusz Szczygieł otrzymał tzw. Nike Czytelników, którego dokonują czytelnicy Gazety Wyborczej. Tegoroczna nominacja była trzecią w dorobku Szczygła. W 2007 roku otrzymał Nike Czytelników za reportaż “Gottland”.

“Nie ma” to książka o tym czego i kogo… no właśnie, nie ma. Mariusz Szczygieł zbierał do niej materiały przez kilkanaście lat. W tym czasie zmarło kilka osób, którym “Nie ma” zostało dedykowane. To zbiór reportaży o osobach i rzeczach, które przeminęły. Oczywiście z dużą dozą charakterystycznego dla Szczygła ciętego poczucia humoru i licznych anegdot i dygresji.

Gala wręczenia Nagrody odbyła się 6 w października w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.