Max Cegielski kuratorem Europejskiej Nocy Literatury!
Poznaliśmy nowy termin tegorocznej edycji Europejskiej Nocy Literatury! Literackie święto z powodu pandemii koronawirusa zamiast wiosną odbędzie się latem: na 9. odsłonę wydarzenia Strefa Kultury Wrocław zaprasza już 29 sierpnia.
Europejska Noc Literatury – Max Cegielski kuratorem
Temat oraz lokalizacja tegorocznej edycji ENL, ogłoszone na początku roku, pozostają niezmienne. Kuratorem 9. odsłony wrocławskiego wydarzenia jest dziennikarz literacki i pisarz Max Cegielski. To właśnie on jest autorem koncepcji tematycznej Europejskiej Nocy Literatury 2020, która odbędzie się pod hasłem „Podróż”. Kluczem doboru tekstów nie będzie ani ich gatunek (powieść czy reportaż), ani data wydania (w programie pojawią się zarówno nowości, jak i literackie klasyki) – zamiast tego wybrane książki połączy motyw szeroko pojętej podróży, przemieszczania się, spaceru i wyprawy, zmiany miejsca pobytu, emigracji, ucieczki, turystyki, komunikacji. Wybrane fragmenty ułożą się w mapę zakątków, dziejów i gatunków literackich Europy.
10 dzieł europejskiej literatury
Jak co roku, 10 wybranych przez kuratora fragmentów dzieł europejskiej literatury zinterpretowane zostanie na żywo przez 10 aktorek i aktorów w 10 wyjątkowych, na co dzień trudno dostępnych lokalizacjach. Miejsca czytań rozsiane będą na osiedlu Powstańców Śląskich. Wydarzenie będzie odbywało się w tradycyjnej formule, jednak by zapewnić słuchaczom i słuchaczkom komfortowe, a przede wszystkim bezpieczne warunki uczestnictwa, czytania zorganizowane zostaną z uwzględnieniem wszelkich wynikających z sytuacji epidemicznej wymogów sanitarnych. Dla wszystkich tych, którzy ze względu na organiczenia lub przeciwskazania nie będą mogli wziąć udziału w wydarzeniu na żywo, przygotowane zostaną filmowe rejestracje spotkań, które udostępnione będą na kanałach Europejskiej Nocy Literatury i Strefy Kultury Wrocław.
Europejska Noc Literatury zagościła we Wrocławiu po raz pierwszy w 2013 roku jako element programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Organizowane co roku wydarzenie na stałe już wpisało się w kulturalny kalendarz Wrocławia. W poprzedniej edycji, która odbyła się na osiedlu Plac Grunwaldzki pod kuratelą krytyczki Justyny Sobolewskiej, udział wzięło ponad 12 000 czytelniczek i czytelników.