13 grudnia 2018

Michał Rusinek laureatem Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY

Z dumą ogłaszamy, że felietonista Xięgarni, Michał Rusinek został wyróżniony nagrodą Polskiej Sekcji IBBY. Jego zbiór wierszyków “Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze sto lat niepodległości” został uznany Książką Roku dla dzieci 2018. Serdecznie gratulujemy oraz przedstawiamy pozostałych laureatów.

Informacja prasowa:

31. edycja konkursu Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY przyniosła wiele radości i zaskoczeń, z których pierwszym była mniejsza liczba nominacji niż dotąd. Otrzymaliśmy dzięki temu skondensowaną listę 20 najlepszych współczesnych rodzimych książek podzieloną na nagrodzonych, wyróżnionych i nominowanych. Dodatkowo jurorzy stworzyli listę „BIS”, która cieszy niczym najbardziej trafiony prezent gwiazdkowy.

Uroczysta gala, która odbyła się 12 grudnia 2017 r. w XXXI Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Tynieckiej 40a w Warszawie, jak co roku umożliwiła spotkanie wielu osobom związanym ze środowiskiem literatury i książki dla dzieci i młodzieży. Było więc mnóstwo gratulacji i uścisków dłoni, inspirujące rozmowy, podsumowania minionych miesięcy i śmiałe plany na przyszłość. Oficjalną część transmitowaliśmy na żywi na naszym kanale YouTube, relację można obejrzeć tutaj: https://youtu.be/BdzwAIQK2b0

Poznajcie laureatów!

Tytuł “Książka Roku 2018” w kategorii książka obrazkowa otrzymuje Beneficio Krzysztofa Gawronkiewicza, Wydawnictwo Timof i cisi wspólnicy.

Tytuł “Książka Roku 2018” w kategorii ilustracje i koncepcja graficzna otrzymuje Wszystko widzę jako sztukę w opracowaniu graficznym Roberta Czajki, Wydawnictwo Wytwórnia.

Tytuł “Książka Roku 2018” w kategorii literackiej za książkę dla dzieci otrzymuje Jaki znak Twój? Wierszyki na dalsze sto lat niepodległości Michała Rusinka, Wydawnictwo Znak Emotikon.

Tytuł “Książka Roku 2018” w kategorii literackiej za książkę dla młodzieży otrzymuje Jak ziarnka piasku Joanny Jagiełło, Wydawnictwo Nasza Księgarnia.

Jury graficzne w składzie Krystyna Rybicka (przewodnicząca), Anita Wincencjusz-Patyna oraz Jakub Woynarowski przyznało trzy wyróżnienia honorowe.

Otrzymują je:

  • Jan Bajtlik za autorską książkę Nić Ariadny, Wydawnictwo Dwie Siostry

  • Edgar Bąk za ilustracje i projekt graficzny do książki Egaliterra, Wydawnictwo Wytwórnia

  • Emilia Dziubak za ilustracje do książki Horror, Wydawnictwo Gereon.

Jury literackie w składzie Irena Bolek-Wiącek (przewodnicząca), Aleksandra Korczak oraz Kamila Kowalczyk także przyznało równorzędne wyróżnienia honorowe.

Otrzymują je:

  • Cezary Harasimowicz za książkę Mirabelka, Wydawnictwo Zielona Sowa

  • Dorota Suwalska za książkę Tabletki na dorosłość, Wydawnictwo Adamada

  • Marcin Szczygielski za książkę Leo i czerwony automat, Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego.

W kategorii szczególnie bliskiej naszym sercom, czyli upowszechnianie czytelnictwa wpłynęło 15 zgłoszeń. Wszystkie te osoby wykonują na co dzień tytaniczną pracę na rzecz literatury i książki dla dzieci i młodzieży. Wszystkim dziękujemy za tę niezwykłą pasję i niezłomności w działaniach.

Nagrodę główną w tej kategorii otrzymuje Małgorzata Narożna, księgarka dyplomowana, współtwórczyni kluboksięgarni Fika w Szczecinie, w której na tysiące sposobów promuje świetną literaturę dla młodych czytelników, m.in. w ramach projektów: FIKa Czyta, FIKa filozofuje, FIKoplastykon, Klubu Świerszczyka. Organizuje spotkania z osobistościami ze świata literatury i kultury (Åsa Lind, Aleksander Doba, Grzegorz Leszczyński), pokazuje dobrą książkę w środkach masowego przekazu. Jej działalność wykracza poza granice Szczecina. W ramach projektu „Książnica FIKa” wraz z Książnicą Pomorską promuje czytelnictwo w bibliotekach województwa zachodniopomorskiego. Jest wreszcie czytającą mamą, która doskonale rozumie problemy bibliotek szkolnych i pomaga je rozwiązywać.

Gratulujemy wszystkim nominowanym, wyróżnionym i nagrodzonym