7 września 2012

Międzynarodowy Festiwal Kryminału

Wykłady, dyskusje, pokazy filmowe, spotkania z pisarzami i warsztaty, których wymiernym skutkiem są publikacje opowiadań uczestników. Na to wszystko mogą liczyć wielbiciele kryminałów, którzy w dniach 16-21 października pojawią się na wrocławskim festiwalu.

 

Nagroda Wielkiego Kalibru powstała w roku 2003. Powołano ją, kiedy Marek Krajewski był znany głównie we Wrocławiu, a w Polsce ukazywały się ledwie trzy powieści sensacyjne rocznie. Od tego czasu liczba ta wzrosła do kilkudziesięciu w ciągu roku, a polscy autorzy zaczęli być kojarzeni przez szerokie grono czytelników, doceniani przez krytyków i tłumaczeni na języki obce. Można więc powiedzieć, że to właśnie Nagroda Wielkiego Kalibru i Festiwal Kryminału, organizowany przy każdej edycji Nagrody od 2004 roku, przyczyniły się do tego, co nazywa się teraz modą na polski kryminał.

 

W zeszłym roku laureatką nagrody została Gaja Grzegorzewska za powieść „Topielica”.

 

 

Wybitnym twórcom gatunku jury przyznaje też Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru. W tym roku odbierać ją będzie sławna norweska autorka kryminałów Anne Holt. Pisarka potwierdziła już swój udział w Międzynarodowym Festiwalu Kryminału Wrocław 2012, na którym pojawi się 20 października.

 

Już po raz czwarty w ramach imprezy odbędą się Warsztaty Literackie. Ich uczestnikami zostaną debiutujący autorzy wyłonieni w konkursie na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne z Wrocławiem w tle. Celem warsztatów będzie opracowanie zakwalifikowanych tekstów w taki sposób, by nadawały się do druku. Lista maksymalnie 28 uczestników zostanie podana do publicznej wiadomości na stronach Portalu Kryminalnego do 15 września 2012.

 

Podczas trzech poprzednich edycji nagrodzono w sumie już 62 autorów. Wydawnictwo Dolnośląskie w zeszłym roku opublikowało tom „Zaułki zbrodni” z najlepszymi opowiadaniami z lat 2009 i 2010, ukazały się także debiuty powieściowe dwóch uczestniczek warsztatów – „Ofiara Polikseny” Marty Guzowskiej (W.A.B. 2012) i „Morderstwo niedoskonałe” Agnieszki Krawczyk (SOL, 2011).

 

W ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału odbędzie się też Kryminalna Konferencja Bibliotekarzy. Jej uczestnicy mogą posłuchać wykładów dotyczących historii literatury kryminalnej i obecnych trendów gatunku, a także porozmawiać z wykładowcami. Dzięki temu bibliotekarze mogą poszerzyć swoją wiedzę i wymienić doświadczenia.

 

Źródło: festiwal.portalkryminalny.pl

Opracowanie: B.S.