11 października 2012

Mo Yan laureatem Nagrody Nobla

Chiński pisarz Mo Yan, faworyt bukmacherów, został laureatem tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Jego prozę członkowie Akademii Szwedzkiej określili jako „oniryczny realizm, łączący w sobie baśnie ludowe, historię i nowoczesność”.

 

Peter Englund, sekretarz Akademii, dodał, iż książki chińskiego prozaika opowiadają o prostych ludziach i ich walce z przeciwnościami losu, zakończonej najczęściej porażką. Yan opisuje swoje doświadczenia z życia na chińskiej prowincji. Jego rodzice byli farmerami. Podczas Rewolucji Kulturalnej – miał wówczas 12 lat – porzucił szkołę. Najpierw pracował jako rolnik, a później zatrudnił się w tłoczni oleju. Następnie wstąpił do Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Przygodę z literaturą rozpoczął stosunkowo późno, bo w wieku 36 lat, kiedy wciąż jeszcze służył w wojsku.

 

Akademia Szwedzka prozę Mo Yana porównała z dziełami innych noblistów, Williama Faulknera i Gabriela Garcii Marqueza. Jednocześnie można w niej odnaleźć ślady tradycji oralnej i starochińskiej literatury.

 

Pomimo że Yan krytykuje chińskie społeczeństwo, uważa się go w ojczyźnie za jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy.

 

W Polsce książki Mo Yana publikuje Wydawnictwo W.A.B. Do tej pory ukazały się przekłady jego dwóch powieści, pt. „Kraina wódki” i „Obfite piersi, pełne biodra”.

 

K.C., B.S.