19 grudnia 2012

Nagroda im. Kijowskiego dla Agnieszki Kołakowskiej

W tym roku wyróżnienie, przyznawane twórcom literatury pięknej, ze szczególnym uwzględnieniem prozy, krytyki literackiej i artystycznej, historii oraz problematyki społecznej, otrzymała Agnieszka Kołakowska za książkę „Wojny kultur i inne wojny”, w której autorka „wskazuje na główne bolączki i zagrożenia współczesnej cywilizacji Zachodu oraz na wynaturzenia demokracji”.

 

Nagroda im. Andrzeja Kijowskiego – polskiego pisarza, eseisty, autora scenariuszy filmowych, redaktora „Twórczości” i działacza opozycji demokratycznej – powstała w 1985 r. Dotychczas wśród jej laureatów znaleźli się m.in. Adam Michnik, Adam Zagajewski, Paweł Lisicki, Antoni Libera, Włodzimierz Odojewski, Bronisław Wildstein, Andrzej Dobosz. W jury pod przewodnictwem prof. Włodzimierza Boleckiego zasiadają Tomasz Burek, Dariusz Gawin, Antoni Libera i Wanda Zwinogrodzka. Od 2010 r. organizatorem Nagrody jest Biblioteka Narodowa.

 

W tym roku wyróżniona została książka „Wojny kultur i inne wojny”. Jury podkreśliło, że Agnieszka Kołakowska „z pasją, a przy tym niezwykle jasno rozprawia się z rozmaitymi mitami i fetyszami epoki, uchodzącej za scjentystyczną i postideologiczną. Jak mało kto w polskim piśmiennictwie klaruje, co naprawdę się dzieje w naszym ponowoczesnym świecie: jakie zjawiska i procesy w nim zachodzą. Otwiera na nie oczy i dostarcza argumentów w walce z szalbierzami w szatach mentorów”.

 

Agnieszka Kołakowska (ur. 1960), córka prof. Leszka Kołakowskiego, jest filologiem klasycznym i filozofem, tłumaczką i publicystką. Na stałe mieszka w Paryżu. Książka „Wojny kultur i inne wojny” jest jej debiutem eseistycznym i składa się z esejów powstałych w latach 2000-2010, publikowanych pierwotnie na łamach m.in. „Rzeczpospolitej”, „Teologii Politycznej”, „Przeglądu Politycznego”, „Znaku”, „Życia”, „Wprost” i „Zeszytów Karmelitańskich”.

 

Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się na początku 2013 r. w Bibliotece Narodowej.

 

B.S.