25 listopada 2014

Nagroda im. Moczarskiego dla Karola Modzelewskiego

Laureatem tegorocznej Nagrody im. Kazimierza Moczarskiego dla najlepszej książki historycznej roku został Karol Modzelewski. Wyróżnienie po raz szósty przyznało Narodowe Centrum Kultury i Fundacja im. Kazimierza i Zofii Moczarskich. 

modz got
Karol Modzelewski, historyk, członek demokratycznej opozycji za czasów PRL-u,  odebrał konkursową statuetkę – “Temperówkę” Moczarskiego – podczas uroczystej gali 21 listopada w Warszawie. Narodowe Centrum Kultury ufundowało również nagrodę pieniężną w wysokości 50 tysięcy złotych. Nagrodzona książka “Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca”  jest rodzajem historycznego rozliczenia i spojrzenia na współczesną Polskę. “Należę do pokolenia i środowiska, które nie może się wyprzeć odpowiedzialności za obecny kształty Rzeczpospolitej. Mój rachunek doświadczeń z tego czasu staje się nieuchronnie rachunkiem sumienia” – pisze Modzelewski.

Do konkursu zgłoszono 75 publikacji, spośród których wyłoniono finałową dziesiątkę.  Nominacje otrzymali również: Marek Gałęzowski za książkę “Przeciw dwóm zaborcom, Polityczna konspiracja piłsudczykowska w kraju w latach 1939-1947”; Adam Leszczyński za “Skok w nowoczesność, Polityka wzrostu w krajach peryferyjnych 1943-1980”; Wojciech Frazik za publikację “Emisariusz Wolnej Polski, Biografia polityczna Wacława Felczaka”, a także Konrad Zieliński za książkę “O Polską Republikę Rad, Działalność polskich komunistów w Rosji Radzieckiej 1918-1922”; Patryka Pleskota: “Kłopotliwa panna S, Postawy polityczne Zachodu wobec Solidarności na tle stosunków z PRL (1980-1989)”; Matthew Brzezinski: “Armia Izaaka, Walka i opór polskich Żydów”; Dorota Sula za “Powrót ludności polskiej z byłego Imperium Rosyjskiego w latach 1918-1937”; Sławomir Nowinowski: “Polska w dyplomacji czechosłowackiej 1926-1932” oraz Dariusz Rosiak za publikację “Człowiek o twardym karku. Historia księdza Romualda Jakuba Wekslera-Waszkinela”.

Konkursowe książki oceniało jury w składzie: prof. Henryk Samsonowicz (przewodniczący jury), Władysław Bartoszewski, prof. Jan Kofman, dr Andrzej Kunert, Tomasz Łubieński, dr Tomasz Makowski, prof. Daria Nałęcz, Andrzej Wielowieyski i Krzysztof Dudek, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

Kazimierz Moczarski (1907-1975), patron nagrody, był prawnikiem, dziennikarzem, pisarzem, żołnierzem AK, uczestnikiem powstania warszawskiego. Po wojnie był przez 11 lat więziony przez komunistów. W 1949 r. przebywał w jednej celi z Juergenem Stroopem, niemieckim oficerem odpowiedzialnym za zagładę getta warszawskiego. Owocem ich rozmów były opublikowane w 1977 r. “Rozmowy z katem”.

Laureat Nagrody im. Moczarskiego oraz Nagrody Literackiej Nike był również gościem Xięgarni: