27 maja 2020

Nagroda Kapuścińskiego dla Katarzyny Kobylarczyk za książkę „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany”

Tegoroczna Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki trafi w ręce Katarzyny Kobylarczyk za książkę „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany”.

Nagroda Kapuścińskiego dla Katarzyny Kobylarczyk

Dziś wieczorem poznaliśmy werdykt jury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Wyróżnienie trafi w ręce Katarzyny Kobylarczyk za książkę „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany”. W ścisłym finale znalazło się pięć książek “27 śmierci Toby’ego Obeda” Joanny Gierak-Onoszko, “Dobry wilk. Tragedia w szwedzkim zoo” Larsa Berge, „Punkt Zerowy” Artema Czecha, „Bestia” Óscara Martíneza i zwycięska książka „Strup” Katarzyny Kobylarczyk.

Opis książki:

Osiemdziesiąt lat po zakończeniu wojny domowej Hiszpania wciąż nie wie, co zrobić z ciałami ofiar. Musiało minąć ćwierć wieku od śmierci generała Francisco Franco, by rodziny odważyły się szukać swoich zamordowanych bliskich. Szukają ich nadal: w przydrożnych rowach, zasypanych studniach, na polach, w płytkich zbiorowych grobach. W ciągu ostatnich kilkunastu lat hiszpańskie organizacje pozarządowe otwarły siedemset czterdzieści anonimowych mogił. Ekshumowały ponad dziewięć tysięcy ciał cywilów zamordowanych przez nacjonalistów. Nikt tak naprawdę nie wie, ile jeszcze jest takich grobów. Są we wszystkich regionach kraju, kości leżą w nich do dziś.

Strup to opowieść o kraju, który w imię przyszłości miał zapomnieć o swoich upiorach, ale mu się to nie udało. O Fausto, który nie godzi się na to, by jego ojciec spoczywał obok swojego mordercy, o Emilio, który chciał tylko odnaleźć dziadka, a przypadkiem wywołał lawinę, i o Josetxo, bratanku Pierwszego, Który Oddał Życie.

Katarzyna Kobylarczyk przemierza Hiszpanię szlakiem umarłych, zamordowanych, zaginionych. Męczenników i bohaterów. Ofiar i zbrodniarzy. Rodzin, które chcą szukać, i tych, które nie chcą rozdrapywać starych ran.