29 października 2012

Nagroda Poetycka im. Wisławy Szymborskiej

200 tysięcy złotych będzie wynosiła Nagroda Poetycka im. Wisławy Szymborskiej. Laureatkę lub laureata pierwszej edycji konkursu poznamy we wrześniu 2013 roku. Zasady przyznawania wyróżnienia ogłoszono podczas międzynarodowej konferencji literackiej „Kreatywne Miasta i Regiony”. Fundatorem nagrody i organizatorem konkursu jest Fundacja Wisławy Szymborskiej.

 

„Chcę podkreślić, że wolą Wisławy Szymborskiej było, aby nagroda jej imienia była mocno związana z Krakowem” – powiedział prezes Fundacji Michał Rusinek. „I tak właśnie będzie, ponieważ gala przyznania nagrody organizowana będzie we wrześniu, zawsze w Krakowie” – dodał.

 

Nagroda im. Wisławy Szymborskiej będzie miała charakter międzynarodowy, przyznawana będzie co roku za książkę poetycką wydaną w języku polskim w roku poprzednim. Do nagrody zgłoszone mogą być tomy poetyckie wydane oryginalnie po polsku lub w przekładzie na język polski. W jury konkursu zasiądą: Anders Bodegard, Clare Cavanagh, Maria Delaperrière, Luigi Marinelli, Abel Murcia Soriano, Adam Pomorski, Renate Schmidgall i Marian Stala.

 

Zgłoszenia należy przysyłać na adres Fundacji do 31 stycznia. W pierwszym etapie Kapituła wskaże 5 nominacji, które ogłaszane zostaną w maju. W etapie drugim wyłoni zwycięską książkę. Nagrodę, na którą złoży się statuetka (Fundacja prowadzi obecnie rozmowy z Mirosławem Bałką, który byłby jej autorem) oraz ok. 200 tys. zł.

 

B.S.