25 września 2012

Nagroda za "życie na skraju cywilizacji"

„Wykraczająca poza ramy reportażu, ukazująca codzienność rzeczywistości postsowieckiego Wschodu opowieść Andrzeja Dybczaka niepostrzeżenie zmienia się w fascynującą przypowieść o ludzkim losie” – głosi uzasadnienie werdyktu jury, które przyznało Andrzejowi Dybczakowi nagrodę im. Fundacji Kościelskich.

 

Tegorocznego laureata jubileuszowej – przyznanej po raz 50. – nagrody im. Fundacji Kościelskich nagrodzono w sobotę za reportaż „Gugara”. Jak napisano w uzasadnieniu: „Jury Fundacji Kościelskich nagrodziło debiutancką książkę o podróży na syberyjską Północ i życiu wśród ewenkijskich pasterzy na skraju cywilizacji i poza historią.”

 

Andrzej Dybczak – urodzony w 1978 roku w Krynicy – jest z wykształcenia etnologiem. „Gugara” to owoc jego podróży na północ Kraju Krasnojarskiego.

 

Autor jest także współtwórcą filmu dokumentalnego pod tym samym tytułem, opowiadającego o rozpadzie społeczności ewenkijskich pasterzy reniferów. Dokument uhonorowano między innymi nagrodą Złotego Lajkonika na 48. Krakowskim Festiwalu Filmowym (2008) oraz nagrodą za najlepszy debiut reżyserski na festiwalu filmowym Era Nowe Horyzonty (2008).

 

 

W styczniu 2012 roku w „Twórczości” Dybczak opublikował „Szkło”, tekst opowiadający o niezwykłym spotkaniu z kabulskimi rzemieślnikami.

 

Nagroda Kościelskich, przyznawana od 1962 roku przez Fundację im. Kościelskich, jest jedną z najstarszych polskich instytucji kulturalnych, działającą w Genewie. Celem Fundacji jest wspieranie rozwoju literatury polskiej poprzez przyznawanie nagród młodym twórcom.

 

Wręczenie nagrody nastąpi 13 października 2012 roku w Miłosławiu – dawnym majątku rodziny Kościelskich.

 

Źródło: tvn24.pl

Opracowanie: B.S.