31 października 2019

Nagrody im. Adama Włodka 2019: Fundacja Wisławy Szymborskiej ogłasza nabór

Fundacja Wisławy Szymborskiej rozpoczyna nabór do VI edycji Nagrody im. Adama Włodka. Nagrodę tę Fundacja przyznaje za projekt książki o charakterze literackim, literaturoznawczym lub za przekład. Jest to Nagroda dla młodych twórców – pisarzy, poetów, tłumaczy, badaczy i krytyków literackich, którzy nie ukończyli 35 roku życia (urodzeni nie wcześniej niż w 1984 roku) i opublikowali już wcześniej przynajmniej jedną książkę.

Nagrody im. Adama Włodka

Nagroda przyznawana jest raz w ciągu roku, może być ona podzielona między kilku laureatów. Zarząd Fundacji wybiera najciekawsze projekty, a w razie konieczności rezerwuje sobie prawo do powołania ekspertów.

Fundacja Wisławy Szymborskiej, ustanawiając Nagrodę im. Adama Włodka, wypełnia zapis testamentowy zmarłej w 2012 roku Noblistki.

Fundacja jest też jedynym fundatorem i organizatorem Nagrody.  

Termin nadsyłania wniosków: do 20 stycznia 2020.

Termin rozstrzygnięcia: 16 marca 2020.

Laureaci Nagrody im. Adama Włodka

W I edycji Nagrody wyróżniono Mikołaja Łozińskiego (za projekt na powieść „Stramer”) oraz Miłosza Waligórskiego (za projekt przekładu), w II edycji Nagrody – Marcina Orlińskiego (za projekt na książkę poetycką „Środki doraźne”),  w III edycji – Patrycję Pustkowiak (za projekt na powieść „Maszkaron”) i Andrzeja Muszyńskiego (za projekt na powieść „Fajrant”),  w IV edycji Nagrodę otrzymały Natalia Malek (za projekt na tom poetycki „R.ż”) oraz Aleksandra Zielińska (za projekt na powieść „Sorge”), a w V edycji Weronika Gogola (za projekt napisania zbioru opowiadań „Alles gute”) oraz Daniel Warmuz (na przygotowanie przekładu cyklu wierszy „Skok wzwyż” Zoltána Lesiego z języka węgierskiego). 

Szczegółowy regulamin Nagrody im. Adama Włodka znajduje się na stronie Fundacji:

//www.szymborska.org.pl/nagroda-wlodka-informacje.html