19 czerwca 2019

Napisz konkursowy tekst reporterski o Nowej Hucie!

Wyjdź na pole, wsiądź w tramwaj i przyjedź do Nowej Huty. Opisz to, co zobaczyłeś/aś i usłyszałeś/aś. Zwróć uwagę na to niejednorodne, pełne znaczeń miejsce, a potem weź udział w otwartym naborze tekstów reporterskich. Open call trwa do 21 lipca.

Dla jednych nigdy nie będzie częścią Krakowa, dla innych była nią zawsze. Okryta złą sławą – albo uważana za najlepszą dzielnicę do życia. Szara i smutna – lub fascynująca i pełna życia. To odrębne „miasto w mieście”; tu, kiedy chcesz zobaczyć Rynek Główny, mówisz: jadę do Krakowa… W 70. rocznicę ułożenia pierwszej cegły pod budowę nowego miasta Kraków Miasto Literatury UNESCO proponuje Wam nowe spojrzenie – tym razem reporterskim okiem – na Nową Hutę.

„18. znaczy Nowa Huta” to projekt, którego celem jest zbadanie i opisanie życia mieszkańców 18. dzielnicy Krakowa. Od pierwszych budowniczych po najnowszych mieszkańców, dla których Huta jest świadomym wyborem miejsca do życia. Od Placu Centralnego po bar Meksyk. Wszystko może stać się dla nas punktem wyjścia do rozważań nad historią dzielnicy i jej współczesnym obrazem.

Projekt organizowany jest przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Wydarzenie odbywa się w ramach programu wsparcia debiutów literackich w Krakowie, do którego należy m.in. program kursów kreatywnego pisania i Nagroda Conrada. Projekt „18. znaczy Nowa Huta” wpisuje się także w obchody 70-lecia Nowej Huty.

Zasady naboru

Teksty reporterskie powinny mieć maksymalnie dwadzieścia tysięcy znaków (licząc ze spacjami). Jedynym warunkiem co do tematyki reportażu jest jego wyraźny związek z Nową Hutą. Zachęcamy zarówno do pisania reportaży historycznych, jak i społecznych; do ukazywania ciekawych, nieznanych lub wartych przypomnienia osób lub grup ludzi, zjawisk, miejsc czy problemów, codzienności Nowej Huty i nadzwyczajnych wydarzeń, które mają lub miały miejsce w tej dzielnicy.

Jury w składzie: Renata Radłowska (dziennikarka Gazety Wyborczej, autorka książki reporterskiej Nowohucka telenowela), Marcin Żyła (dziennikarz, reportażysta, zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”) oraz Daniel Lis (redaktor książek reporterskich w wydawnictwie Znak), dokona wyboru dziesięciu najlepszych tekstów, które znajdą się następnie w publikacji 18. znaczy Nowa Huta. Swoją premierę będzie miała w październiku podczas 11. Festiwalu Conrada.

Autorzy i autorki wyróżnionych reportaży otrzymają honoraria w wysokości 1500 złotych.

Nabór – krok po kroku

  1. Napisz tekst reporterski o Nowej Hucie o maksymalnej objętości dwudziestu tysięcy znaków (licząc ze spacjami).
  2. Wyślij swój tekst na adres pisz@miastoliteratury.pl do 21 lipca.
  3. Spośród nadesłanych zgłoszeń jury wybierze 10 najlepszych tekstów. W sierpniu zostaną ogłoszone wyniki konkursu.
  4. Podczas 11. edycji Festiwalu Conrada odbędzie premiera zbioru reportaży 18. znaczy Nowa Huta, w której może znaleźć się Twój tekst. Do dzieła!

Regulamin naboru i więcej informacji o projekcie znajdziecie na stronie: www.pisz.miastoliteratury.pl/18-znaczy-nowa-huta/