27 listopada 2012

National Book Awards rozdane

The National Book Awards to jedne z najbardziej prestiżowych nagród literackich w USA. Od 1950 roku przyznawane są autorom amerykańskim za wydaną w danym roku publikację. Tym razem jury spośród blisko 1300 publikacji wybrało książki Louise Erdrich (pokonała m.in. Junota Diaza), poety Davida Ferry’ego oraz debiutujących Katherine Boo i Williama Alexandra.

 

National Book Awards przyznawane są obecnie w 4 kategoriach: literatura piękna, literatura faktu, poezja i literatura młodzieżowa. Laureatów wybiera w każdej kategorii pięcioosobowe, niezależne jury. Zwycięzcy i zdobywcy drugiego miejsca ogłaszani są podczas corocznej listopadowej ceremonii. Zwycięzca otrzymuje 10 tys. dolarów, następny nagrodzony – tysiąc.

 

W kategorii „literatura piękna” zwyciężyła Louise Erdrich, polskim czytelnikom znana z powieści „Klub śpiewających rzeźników”. Nagrodzona książka („The Round House”) opowiada o zbrodni, jakiej dokonano na rdzennej Amerykance mieszkającej w rezerwacie Ojibwe w Północnej Dakocie. Autorka, która sama jest potomkinią Indian z tego plemienia, rozpoczęła swoją przemowę w języku Ojibwe. Podkreśliła też, że przyjmuje nagrodę „w uznaniu dla wielkości i wytrwałości rdzennych kobiet”.

 

Laureatką w kategorii „literatura faktu” została Katherine Boo, wyróżniona za książkę „Zawsze piękne. Życie, śmierć i nadzieja w slumsach Bombaju”. Autorka spędziła trzy lata w Anawadi, najbiedniejszej dzielnicy stolicy Indii, pośród małoletnich śmieciarzy, złodziei, ale i kobiet, które próbują walczyć o godne warunki życia. W Polsce książka ma się ukazać w lutym 2013 roku nakładem wydawnictwa Znak.

 

Najstarszym zwycięzcą tegorocznych National Book Awards był 88-letni poeta David Ferry, którego nagrodzono za zbiór wierszy zatytułowany „Bewilderment: New Poems and Translations”.

 

Nagroda w kategorii „literatura młodzieżowa” przypadła Williamowi Alexandrowi za jego debiutancką steampunkową powieść „Sekrety Goblinów”. W swojej przemowie autor zacytował Ursulę K. Le Guin, mówiąc, że „literatura wyobraźni jest ważna, ponieważ oferuje nam świat wystarczająco duży, aby zawierać alternatywy, a to daje nam nadzieję”.

 

Źródło: entertainment.time.com

Opracowanie: B.S.