4 września 2019

Netflix wyprodukuje serial na podstwie książki Jacka Dukaja

Po „Wiedźminie” i serialu Agnieszki Holland pt. „1983” przyszedł czas na kolejny zwrot Netflixa w stronę naszego kraju. Medialny gigant podzielił się informacją o produkcji nowego serialu – „Kierunek: noc” powstanie na motywach książki „Starość aksolotla”, autorstwa Jacka Dukaja. 

„Starość aksolotla” według Netflixa

Premiera „Starości aksolotla” wiązała się z dużym szumem medialnym. Zainteresowanie wiązało się bowiem z tym, że książka ukazała się tylko i wyłącznie w formie ebooka, a dało się początkowo kupić jedynie na portalu Allegro. Książka miała charakter hipertekstowy, za pomocą hiperłączy czytelnik mógł przenosić się w różne miejsca opowieści. Dodatkowo do tekstu dołączone były specjalne kody, dzięki którym można było wydrukować postaci występujące w opowieści w specjalnych drukarkach 3D.

„Starość aksolotla” przedstawiała wizję przyszłości zdominowanej przez maszyny i algorytmy. Książka Dukaja jest swego rodzaju rozprawą filozoficzną na temat roli człowieka w coraz bardziej scyfryzowanym świecie.

Scenariusz współtwórcy „Narcos”

Serial będzie składał się sześciu odcinków, którego fabuła będzie luźno opierała się na książce Dukaja. Za scenariusz odpowiedzialny jest amerykański scenarzysta Jason George, wcześniej pracujący przy takich produkcjach jak „Narcos” czy „The Protector”. Jak zapowiadają producenci Netlfika, w pierwszym odcinku widzowie na ekranie ujrzą świat w obliczu katastrofy solarnej. Promieniowanie słoneczne w zaskakująco szybkim tempie zacznie niszczyć życie na Ziemii. Następnie akcja przenosi się do samolotu, którego pasażerowie starają się uciec przed katastrofą, by odłożyć w czasie nadchodzącą apokalipsę.

Dukaj i Bagiński w ekipie producenckiej

W produkcję serialu „Kierunek: noc” zaangażowani będą Jacek Dukaj, autor „Starości aksolotla” oraz Tomek Bagiński, współpracujący już z Netflixem przy okazji “Wiedźmina”. Za reżyserię serialu odpowiedzialni będą pochodzący z Belgii Inti Calfat i Dirk Verheye. Netflix reklamuje „Kierunek: noc” jako „pierwszy belgijski serial oryginalny”. O tym kto wystąpi w serialu oraz kiedy odbędzie się jego premiera jeszcze nie wiadomo. O szczegółach będziemy informować na bieżąco. Poniżej możecie zobaczyć pierwszą zapowiedź.