Nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia 2013
Kapituła ogłosiła nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia 2013. Do konkursu zgłoszono rekordową liczbę tytułów – aż 339 publikacji. Wśród nominowanych znajdziemy literackie sławy, jak Jerzy Pilch czy Andrzej Stasiuk, ale także autorów mniej rozpoznawalnych.
Jurorzy gdyńskiego konkursu przedstawili po pięciu faworytów w trzech tradycyjnych kategoriach: poezja, proza, eseistyka.
Wśród nominowanych znaleźli się zarówno laureaci i nominowani z poprzednich lat (między innymi Andrzej Stasiuk, Szczepan Twardoch, Adam Lipszyc), jak i nowi pisarze, choć bynajmniej nie początkujący – na przykład Kacper Płusa czy Jerzy Pilch.
– Pośród książek ubiegłorocznych udało się nam wskazać na piętnaście bardzo interesujących – monumentalnych i intrygująco ulotnych, poważnych i dowcipnych, prowokujących i korygujących, bogatych w wiedzę i bogatych w domysły, zwyczajnie mądrych i pytających, czym jest mądrość – podsumował prof. Piotr Śliwiński, przewodniczący trójmiejskiej kapituły.
Na uwagę zasługuje ewenement w ośmioletniej historii nagrody, czyli dwukrotna nominacja w ramach tej samej edycji dla jednego autora. Andrzej Niewiadomski znalazł się w zestawieniu nominowanych poetów i eseistów. Czy jego matematycznie największe szanse na wygraną przełożą się na rzeczywisty triumf, okaże się już 22 czerwca. Podczas gali finałowej w Teatrze Muzycznym w Gdyni poznamy nazwiska laureatów. Uroczystość poprzedzi trzydniowy festiwal „Literaturomanie”, który będzie okazją do spotkania czytelników z nominowanymi.
Nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia 2013
Poezja
1. Jerzy Kronhold, „Epitafium dla Lucy”
2. Andrzej Niewiadomski, „Dzikie lilie”
3. Kacper Płusa, „Ze skraju i ze światła”
4. Andrzej Sosnowski, „Sylwetki i cienie”
5. Dariusz Suska, „Duchy dni”
Proza
1. Dariusz Foks, „Kebab meister”
2. Jerzy Kędzierski, „Opowieść mężczyzny, który zarabia śpiąc”
3. Zyta Oryszyn, „Ocalenie Atlantydy”
4. Andrzej Stasiuk, „Grochów”
5. Szczepan Twardoch, „Morfina. Warszawa 1939: kobiety, narkotyki i zdrada”
Eseistyka
1. Adam Lipszyc, „Sprawiedliwość na końcu języka. Czytanie Waltera Benjamina”
2. Andrzej Niewiadomski, „Mapa. Prolegomena”
3. Jerzy Pilch, „Dziennik”
4. Małgorzata Szpakowska, „Wiadomości Literackie prawie dla wszystkich”
5. Krzysztof Środa, „Podróże do Armenii i innych krajów z uwzględnieniem najbardziej interesujących obserwacji przyrodniczych”
(wg)