20 października 2018

Opowiadania zebrane Kurta Vonneguta

98 opowiadań kultowego amerykańskiego pisarza podnoszącego prostotę i humor do rangi sztuki.Powstałe w latach 1941–2007, publikowane w formie książkowej, w prasie, a także te, które się dotąd nie ukazały, po raz pierwszy w jednym tomie.Zebrane, podzielone tematycznie i opatrzone wstępem i komentarzami przez wieloletnich przyjaciół autora.

Kurt Vonnegut

Pod redakcja Jerome’a Klinkowitza i Dana WakefieldaKsiążka opatrzona przedmową Dave’a Eggersa – współczesnego amerykańskiego powieściopisarza, autora takich książek jak Krąg i Hologram dla króla (obie przeniesiono na ekran kinowy, a w roli głównej Hologramu… zagrał Tom Hanks).

vonnegut-opowiadania

Ponad połowa wszystkich utworów Vonneguta to krótkie formy, które jednak nigdy dotąd nie zostały zebrane. W tomie Kurt Vonnegut. Opowiadania wszystkie pogrupowano tematycznie wszystkie dziewięćdziesiąt osiem opowiadań napisanych przez Kurta Vonneguta pomiędzy 1941 a 2007 rokiem. Znalazły się wśród nich zarówno teksty wcześniej publikowane w rozmaitych antologiach, jak i te, które do tej pory wyszły jedynie w czasopismach lub wyłącznie w internecie. Pięć opowiadań mistrza ukaże się drukiem po raz pierwszy.

Wyboru dokonali wieloletni przyjaciele Vonneguta i wykładowcy akademiccy, Dan Wakefield i Jerome Klinkowitz, a zebrane historie prezentują pełną gamę zabiegów literackich charakterystycznych dla pisarstwa Vonneguta: dowcip, humor, inteligencje, głęboki humanitaryzm i artyzm. Zbiór jest niezwykłą ucztą dla znawców literatury, wiernych fanów i nowych czytelników tego autora.

VONNEGUT-KURT-98 opowiadań

„Do cholery, trzeba być przyzwoitym” – takie epitafium chciał mieć Kurt Vonnegut na swoim nagrobku.I właśnie to przesłanie przebija niemal z każdego opowiadania zbioru, niezależnie od tego, czy autor pisze o miłości, pieniądzach, rodzinie, społeczeństwie, pracy, wojnie, nauce czy przyszłości. Vonnegut mówi nam, co jest dobre, a co złe, mówi, jak żyć, co dziś może już uchodzić za radykalizm. Jego opowiadania tchną optymizmem i niemal z każdego przebija myśl, że nawet w najbardziej zwariowanych sytuacjach istnieje świat wartości, na których można oprzeć swoje działania. Ale przede wszystkim są doskonałą rozrywką. Są jak pułapki na myszy, do których autor wabi, by na koniec zwolnić sprężynę.Pozwólcie zwabić się Vonnegutowi. Miliony czytelników zaryzykowały i nie żałowały.

informacja prasowa