Pasaż Tyrmanda w Warszawie
W Warszawie toczy się akcja „Złego” – najgłośniejszej powieści Leopolda Tyrmanda. Rada Miasta Stołecznego Warszawy zadecydowała, że nazwiskiem pisarza zostanie nazwany pasaż przy Placu Trzech Krzyży.
Nową nazwę nadano drodze wewnętrznej zlokalizowanej pomiędzy pl. Trzech Krzyży i ul. Marii Konopnickiej. Przy ul. Konopnickiej 6 – w gmachu siedziby YMCA (Young Men’s Christian Association) – Tyrmand mieszkał w latach 1946-1955. W 2006 roku na ścianie budynku umieszczono tablicę upamiętniającą pisarza.
W tym samym miejscu zawiązuje się też akcja najbardziej „Złego”. Jest początek lat 50., przed kioskiem Ruchu Juliusza Kalodonta, na przystanku kursującej już wtedy na Żoliborz linii 116, kłębi się kolejka oczekujących na autobus. Nagle chuligani wszczynają awanturę, tytułowy „Zły” – bohater samotnie walczący z przestępczym środowiskiem stolicy – interweniuje po raz pierwszy, a kilka osób dostrzega jego przenikliwy wzrok. Potem przez ponad 600 stron Leopold Tyrmand prowadzi czytelników po ciemnych zaułkach powojennej stolicy, ruinach, ocalałych starych kamienicach, placach budowy socrealistycznych gmachów, bazarze Różyckiego, podejrzanych knajpkach i nowych kawiarniach. Przedstawia też życie towarzyskie tamtego okresu, świat ówczesnych mediów, środowiska chuliganów, handlarzy, drobnych przedsiębiorców i robotników.
O upamiętnienie Leopolda Tyrmanda od miesięcy zabiegało Centrum im. Adama Smitha. Początkowo wskazywało na skwer w Parku im. Edwarda Śmigłego-Rydza koło gmachu YMCA. Biuro prawne ratusza uznało jednak, że przepisy nie pozwalają na nadawanie nazw skwerom.
Ostatecznie zdecydowano się więc na pasaż. Hotel Sheraton, na którego terenie usytuowane jest 150-metrowe przejście, wyraził zgodę na nazwanie go imieniem pisarza.
Źródło: rynek-ksiazki.pl
Opracowanie: B.S.