Pasmo berlińskie na Festiwalu Conrada
Jedno z największych centrów kulturalnych ówczesnego świata, pełne ludzi cieszących się życiem, artystów, pisarzy i wielkich architektów, którzy nie przeczuwali kryzysu i wielkiej tragedii. Berlin lat 20. XX wieku to temat Pasma berlińskiego – projektu pod hasłem Berlin międzywojnia. Preludium do katastrofy w ramach Festiwalu Conrada. Zapraszamy do dyskusji, udziału w filmowych i serialowych pokazach, a także odwiedzenia wystawy. Wspólnie zastanówmy się, czy czasy tak odległe można porównywać z obecnymi…
Instalacja Gabinet / Das Kabinett
Instalacja Gabinet / Das Kabinett stanowi preludium do rozmowy o Berlinie lat 20. XX wieku. W Muzeum Inżynierii Miejskiej od 20 października będzie można zobaczyć multimedialny performans z pierwszym w Polsce filmem wolumetrycznym z Arkadiuszem Jakubikiem i Jakubem Gierszałem w rolach głównych. Umożliwi on widzom wkroczenie w trójwymiarową przestrzeń filmu, swobodne podążanie za fabułą oraz spotkanie postaci, które nie są zaprojektowane komputerowo, lecz odgrywane przez aktorów z wykorzystaniem metody 3D Human Body Reconstruction. Instalacja jest inspirowana filmem Gabinet doktora Caligari, który miał swoją premierę w Berlinie w 1920 roku. Obraz w reżyserii Roberta Wienego to Gesamtkunstwerk w stylu ekspresjonistycznym, łączący w doskonały sposób film ze sztukami wizualnymi: malarstwem, grafiką i scenografią.
Babylon Berlin
Czy dziś można sprawdzić, jak w poprzednim stuleciu wyglądało życie berlińczyków? Wystarczy obejrzeć serial Babylon Berlin, którego akcja rozpoczyna się w 1929 roku. Europa ledwo otrząsnęła się po I wojnie światowej, niebawem Hitler dojdzie do władzy i rozgorzeje kolejny zbrojny konflikt. Zanim to jednak nastąpi, Berlin bawi się, tańczy, pije, otwiera domy publiczne i zaspokaja swoje perwersyjne żądze. Pierwszy sezon serialu na podstawie powieści kryminalnej Volkera Kutschera w reżyserii Toma Tykwera, Hendrika Handloegtena i Achima von Borriesa zobaczymy 24 października w Muzeum Inżynierii Miejskiej.
Uciekinierzy
Dzień później czekają na nas w Pałacu Czeczotka kolejne ważne spotkania. O Uciekinierach, czyli Walterze Benjaminie, Ulrichu Alexandrze Boschwitzu i Else Lasker-Schüler, którzy – podobnie jak wielu innych – zmuszeni zostali do emigracji z powodu żydowskiego pochodzenia, opowiedzą Aleksandra Bednarowska, Kerstin Decker i Holger Teschke. Niezwykle interesująco zapowiada się spotkanie Jana Balbierza i Michaela Maara zatytułowane Lolita w Berlinie. Skandal, który towarzyszył publikacji Lolity, przyniósł Vladimirowi Nabokovowi światowy rozgłos. Niewiele jest utworów, które doczekały się aż tylu komentarzy!
W sobotę Iwona Luba zaprosi Achima von Borriesa, Arnego Jyscha i Annę Kierejewską do dyskusji Berlin/Babylon, o mieście krzyżujących się i oddziałujących na siebie różnych tradycji myślenia, a także o pisarzach, artystach i architektach wspólnie zaangażowanych w zmianę przestrzeni miejskiej oraz emigrantach, którzy szukają w Berlinie schronienia. Na to spotkanie również zapraszamy do Pałacu Czeczotka.
Symfonia wielkiego miasta
Pasmo berlińskie w niedzielę zakończy pokaz filmów w Muzeum Inżynierii Miejskiej: Symfonia wielkiego miasta w reżyserii Waltera Ruttmana z 1927 oraz inspirowanego nim portretu niemieckiej stolicy z 2002 roku Thomasa Schadta. Jego film nosi ten sam tytuł co przedwojenny, awangardowy dokument. Oba, pełne dynamiki obrazy oddają niespokojny rytm powszedniego dnia wielkiej metropolii od wczesnego ranka do późnej nocy.
Pełny program festiwalu Conrada znajdziecie tutaj.