4 grudnia 2018

Paszporty Polityki – nominacje

Poznaliśmy nominacje do jednej z najważniejszych kulturalnych nagród w Polsce – Paszportów Polityki. Tradycyjnie w każdej z kategorii nominowani zostali trzej artyści lub zespoły. Zobacz kto ma szansę na Paszport Polityki w tym roku.

Rzecz jasna czytelników Xięgarni najbardziej interesują nominacje w kategorii literatura. Wśród tegorocznych kandydatów znaleźli się Olga Drenda, Małgorzata Rejmer oraz Łukasz Zawada. Rok temu wyróżniony Paszportem został Marcin Wicha za swoją książkę „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” (Karakter). W składzie jury które nominowało w kategorii literatura znalazł się prowadzący Xięgarnię Filip Łobodziński. Pozostałymi członkami jury są: Piotr Bratkowski („Newsweek”), Paweł Dunin-Wąsowicz („Lampa”), Anna Kałuża (Uniwersytet Śląski), Piotr Kofta („Dziennik Gazeta Prawna”), Zofia Król (Dwutygodnik.com), Juliusz Kurkiewicz („Gazeta Wyborcza”, „Magazyn Książki”), Paulina Małochleb (Uniwersytet Jagielloński, blog Książki na ostro), Michał Nogaś („Gazeta Wyborcza”, Radio Książki), Wojciech Szot oraz Olga Wróbel (blog Kurzojady.pl).

Olga Drenda (ur. 1984)

Olga Drenda debiutowała w 2016 roku książką „Duchologia polska”, która zyskała ogromną popularność, głównie ze względu na jej sentymentalny charakter. Autorka opisała w niej artefakty czasu reformacji, przełomu lat 90. i dwutysięcznych w Polsce. Tekst został wzbogacony o liczne fotografie, skany polskich magazynów, kalendarzy czy reklam. Jest to swoista kronika czasów, w których Polacy zachłysnęli się Zachodem i wielkimi, niezgrabnymi krokami wchodzi w świat kapitalizmu. W listopadzie tego roku ukazała się jej druga książka – „Wyroby”, którą Drenda poświęciła przydomowym posągom stworzonym z betonu, starym oponom, odpadom czy galanterii religijnej. Podsumowując – kiczowatym ozdobom, które dla jednych są dziełem sztuki, ogrodowymi ozdobami, dla drugich są wyznacznikiem bezguścia i braku dobrego smaku.

Małgorzata Rejmer (ur. 1985)

Nad swoją najnowszą książką – „Błoto słodsze niż miód”, za którą została nominowana do Paszportu, pracowała kilka lat. W wydanej przez Czarne (seria Sulima) książce pisze o komunistycznej Albanii, pisze o terrorze władzy. Rejmer oddaje głos zwykłym Albańczykom, którzy podzielili się z nią opowieściami o krzywdach jakie spotkały ich na przestrzeni ostatnich kilku dziesięcioleci. Rejmer była nominowana do Paszportu w 2013 roku za książkę „Bukareszt. Kurz i krew” (Czarne).

 

Łukasz Zawada (ur. 1984)

Łukasz Zawada został nominowany za swój debiut – „Fragmenty dziennika SI” (Wydawnictwo Nisza). Jest to swoisty eksperyment literacki, w którym narratorem jest sztuczna inteligencja. Jak wynika z fabuły, przewrót technologiczny i przejęcie władzy przez SI nie jest kwestią czasu – tenże nastąpił 12 grudnia 2012 roku. Zawada z dużą nutą ironii, czarnego humoru i satyry podejmuje tematykę humanizmu, robotyzacji społeczeństwa i życia organicznego.

 

 

Paszporty Polityki – wszystkie nominacje:

Film

Agnieszka Smoczyńska
Joanna Kulig
Olga Chajdas

Teatr

Marta Górnicka
Anna Karasińska
Weronika Szczawińska

Literatura

Olga Drenda
Małgorzata Rejmer
Łukasz Zawada

Muzyka Popularna

Dawid Podsiadło
Krzysztof Zalewski
Jan Emil Młynarski

Muzyka Poważna

Aleksander Nowak
Jakub Józef Orliński
Tomasz Ritter

Sztuki Wizualne

Rafał Millach
Diana Lelonek
Martyna Czech

Kultura Cyfrowa

panGenerator
Juggler Games
11 bit studios