Podsumowanie krakowskich Targów Książki
16. Targi Książki w Krakowie były okazją do spotkań z pisarzami, dyskusji o książkach i rynku wydawniczym. Trwały łącznie ponad 670 godzin, a odwiedziło je 34 tysiące czytelników.
W akcji promującej czytelnictwo „Nakręć się na czytanie” udział wzięło kilkaset osób, m.in. Grzegorz Kasdepke, Rafał Kosik, Andrzej Pilipiuk, Martin Pollack, Janusz L. Wiśniewski, Torny Lindgren, Jan Nowicki, Beata Pawlikowska, Martyna Wojciechowska, Adam “Nergal” Darski, Mariusz Czerkawski, Krzysztof Hołowczyc i Jolanta Kwaśniewska. Każdy z nich stanął przed kamerą, by powiedzieć, dlaczego czyta książki. Krótkie filmiki będzie można zobaczyć w internecie.
Podczas targów rozstrzygnięto kilkanaście konkursów. Przyznaną po raz 15. Nagrodę im. Jana Długosza dla najlepszej książki humanistycznej otrzymał prof. Andrzej Friszke za “Czas KOR-u. Jacek Kuroń a geneza Solidarności”. Konkurs na książkę edytorsko doskonałą wygrał katalog „Świetlica sztuki 2007-11”. Za najlepszym podręcznik akademickim 2012 uznano “Mechanikę Budowli. Teoria i przykłady” Mariana Palucha.
„PIK-owy Laur” – nagroda wydawców zrzeszonych w Polskiej Izbie Książki – został przyznany prof. Jerzemu Jarniewiczowi za promowanie książek i czytelnictwa w prasie oraz Michałowi Nogasiowi z Programu III PR za promowanie książek i czytelnictwa w mediach elektronicznych. Laureatką nagrody Lista Goncourtów: polski wybór 2012 została Joy Sorman za powieść “Jak zwierzę”, zaś nagrodę główną w konkursie “Papierowy Ekran” na najlepszy serwis internetowy o książce otrzymała Xiegarnia.pl.
Po raz drugi w ramach Targów Książki odbył się Salon Małe Ojczyzny, który ma zwracać uwagę na znaczenie regionów: ich odrębność kulturową, językową oraz specyfikę. W tej edycji gościem honorowym Salonu było Podhale. Podczas Targów odbyło się wiele dyskusji, pokazów, prelekcji oraz spotkań z autorami i artystami, reprezentującymi południowy region Polski. Uczestnicy mogli też spróbować potraw spod samych Tatr.
„Cudowny klimat Podhala, promowanie czytelnictwa przez akcję Nakręć się na czytanie – w którą zaangażowało się wiele opiniotwórczych osób, dziesiątki dyskusji, spotkań autorskich i wykładów oraz mnóstwo wydarzeń towarzyszących – Targami Książki żyło nie tylko całe miasto, ale i cała Polska. Przez cztery dni Kraków pełnił funkcję magicznej stolicy literatury (…) Dopisali autorzy, do których ustawiały się długie kolejki, dopisali czytelnicy, którzy udowodnili, że istnieją po to, by czytać książki. Cieszę się, że już w 2014 r. będziemy mogli zaprosić do nowego obiektu, który wyeliminuje wszelkie niedogodności i sprawi, że Targi Książki w Krakowie jeszcze mocniej zaznaczą swoją obecność nie tylko w Polsce, ale i Europie” – mówi Grażyna Grabowska, prezes Targów w Krakowie.
17. edycja Targów Książki w Krakowie odbędzie się w dniach 24-27 października 2013 r.
Opracowanie: B.S.