Pokaż jak to robisz!
W łóżku? W toalecie? Podczas posiłku?
Powstał nowy raport firmy Merlin.pl na temat czytania książek przez Polaków. Co czytamy i gdzie?
Jak często sięgamy po książkę?
Z przeprowadzonych badań wynika, że aż 55% czyta książki codziennie, 38 % natomiast twierdzi, że kilka razy w tygodniu, a jedynie 7%, że rzadziej sięgają po lekturę.
Gdzie i kiedy?
Najczęściej po książki sięgają kobiety, osoby z dziećmi, osoby wykształcone oraz osoby będące w związku. Na pytanie, gdzie i kiedy czytamy książki, najwięcej osób odpowiedziało, że w łóżku, przed snem. później w rankingu są popołudnia i weekendy, a także czytanie w podróży np. do pracy czy szkoły. Czytamy również w plenerze, toalecie i podczas posiłków.
Kobiety zdecydowanie wolą czytać w łóżku, podczas posiłku albo w plenerze, mężczyźni natomiast preferują czytanie w wolnym czasie, po pracy, w toalecie albo na urlopie. Na pytanie o to, skąd pochodzą nasze książki, prawie 50% ankietowanych odpowiedziała, że z księgarni internetowych, około 20%, że z księgarni tradycyjnych, około 15% twierdzi, że książki ma od znajomych i rodziny. Natomiast 10 % to książki z antykwariatów. Najmniej, bo około 5% deklaruje zakup książek z supermarketów.
Skąd pochodzą nasze książkowe wybory?
Większość przeszukuje informacje o literaturze w internecie. Nieco mniejsza, lecz też liczna grupa opowiedziała się za przeglądaniem list bestsellerów. Czytelnicy stawiają także na rekomendacje w mediach oraz ocenę znajomych i rodziny. Co ciekawe, kobiety najczęściej w tej kwestii korzystają z opinii bliskich osób i przeglądają listy bestsellerów, natomiast osoby z wyższym wykształceniem częściej czytają recenzje i zdają się na opinie w mediach.
Książka tradycyjna czy e-book?
Zdecydowana większość opowiedziała się za książką tradycyjną, drugą liczną grupą są zwolennicy obu możliwości, natomiast osób czytających tylko e-booki jest wciąż bardzo mało. To przekłada się także na pytanie, czy papierowe książki kiedykolwiek wyjdą z użycia. Aż 95% pytanych odpowiedziało, że nigdy nie wyjdą z użycia! Czytelników zapytano również, dlaczego Polacy tak mało czytają. Wśród najczęstszych odpowiedzi padało stwierdzenie, że ludzie wybierają telewizję lub internet, bo są to media mniej absorbujące, ale pojawiły się także opinie dotyczące kwestii wychowania czy tego, że ludzie nie czują potrzeby czytania albo wręcz nie lubią czytać.
Na pytanie o to, jak można zachęcać do czytania, pojawiło się sporo propozycji, m.in. zmiana listy lektur na bardziej interesującą, promocja czytelnictwa w mediach, tworzenie mody na czytanie czy więcej akcji z tanią książką.
Badanie zostało przeprowadzone techniką ankietową, za pośrednictwem strony AnkietaPlus.pl w maju 2015 roku. W badaniu wzięło udział 1013 osób.