5 września 2012

Politycy jednak czytają?

 

Niedawno pisaliśmy o tym, że politycy w Polsce – inaczej niż w Stanach Zjednoczonych – nie czytają, a już na pewno nie sięgają po rodzimych autorów. Prezydent Bronisław Komorowski postanowił zająć się promowaniem czytelnictwa. Zacznie od „Pana Tadeusza” – narodowego eposu, którego akcja osadzona jest dokładnie 200 lat temu. W sobotę w Parku Saskim głowa państwa odczyta fragmenty dzieła Adama Mickiewicza.

 

 

8 września rusza zainicjowana przez prezydenta akcja Narodowego Czytania „Pana Tadeusza”. Akcja ta otwiera zarazem cały cykl ogólnopolskich spotkań i wspólnego czytania największych dzieł polskiej literatury. Jak dotąd udział w przedsięwzięciu zadeklarowały dziesiątki polskich miast.

 

„Niech 8 września będzie więc spotkaniem nas wszystkich z językiem ojczystym w najwybitniejszym wydaniu oraz z polskością, której jakże pięknym wyrazem jest Pan Tadeusz. Odkrywajmy wartość bycia razem wokół słów i rzeczy pięknych”– pisze prezydent na swojej stronie internetowej.

 

I podkreśla, że dzieło pisarza ma szczególne znaczenie dla Polaków. „Zachwyca od pokoleń bogactwem języka, pięknem opisów i harmonią słowa. Stanowi zarazem nieocenione źródło najlepszych patriotycznych uczuć i wiedzy o nas samych. Poemat »Pan Tadeusz« to nieodłączna część polskiego kanonu kulturowego, który czyni nas wspólnotą. Łączy nas też pokoleniowo, z naszymi prababkami i pradziadkami, którzy często znali ten poemat na pamięć” – dodaje.

 

Publiczne czytanie „Pana Tadeusza” w całości odbędzie się 8 września 2012 roku we wszystkich polskich miastach, które biorą udział w akcji. W Warszawie w Parku Saskim „Narodowe Czytanie” zainicjuje sam prezydent. Następnie dwanaście ksiąg poematu odczytają mieszkańcom i gościom stolicy znani polscy aktorzy przy akompaniamencie czołowych polskich pianistów grających utwory Fryderyka Chopina.

 

Źródło: tvn24.pl

Opracowanie: B.S.