25 maja 2020

„Prince Polonia” – nowa książka Maxa Cegielskiego już w czerwcu

17 czerwca nakładem Wydawnictwa Marginesy ukaże się najnowsza książka Maxa Cegielskiego pt. „Prince Polonia”. Będzie to opowieść o pokoleniu, które pojawiło się w ostatniej dekadzie PRL-u, młodych ludziach, których od polityki i autorytetów „Solidarności” bardziej obchodziły koncerty, własne zespoły i ikony światowej popkultury.

prince polonia max cegielski maginesy

Prince Polonia

Lata osiemdziesiąte, ostatnia dekada PRL-u. Pojawia się nowe pokolenie, dla którego autorytetami nie są ludzie „Solidarności”, tylko gwiazdy popkultury. Ważny jest nie stan wojenny i polityka, ale zakładanie własnego zespołu, utwory z listy przebojów i koncert Sabriny w Sopocie.

Historia szlaków drobnego handlu i dużego przemytu, które pojawiły się na mapie obozu socjalistycznego. Młodzi bohaterowie zaczynają od pobliskiego NRD, aby w końcu przez dworzec Keleti w Budapeszcie trafić do Stambułu i dalej – do Indii i Singapuru. Przewały na tym ostatnim szlaku – od przewozu magnetowidów po najbardziej intratne złoto – pokazują uniwersalne marzenia o konsumpcji i dobrym życiu.

Pod sensacyjną warstwą kryje się opowieść o zapomnianych początkach polskiej nowoczesności – jeszcze socjalistycznej, ale coraz bardziej opartej na różnicach społecznych i wolnej konkurencji. O zapomnianych korzeniach upadku systemu, o fachowcach działających zarówno w szarej strefie, jak i w polskiej dyplomacji w Azji.

Prince Polonia igra z kulturą niską i wysoką, gdzie moralne rozterki bohaterów są równie ważne jak obrazy marzeń z piosenek zespołów Dwa plus jeden czy Banda i Wanda. Bo czy dekolt włoskiej sex bomby nie przyczynił się do upadku komunizmu na równi ze skokiem Wałęsy przez płot?

Xięgarnia objęła książkę swoim patronatem!

Wciągająca, barwna i gęsta powieść Maxa Cegielskiego o początkach kapitalizmu w Polsce, po przeczytaniu której będziecie…

Opublikowany przez Wydawnictwo Marginesy Poniedziałek, 25 maja 2020

Max Cegielski

Max Cegielski (ur. 1975) – pisarz, kurator, badacz, dziennikarz. Debiutował w 2002 roku Masalą, relacją z podróży po Indiach, a jego druga książka, powieść Apocalypso, opowiadała o miłości i muzyce we współczesnej Warszawie. Kolejne książki to reportaże Pijani Bogiem – o sufizmie w Pakistanie i Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu, za którą otrzymał w 2009 nagrodę im. Beaty Pawlak. Jego ostatnia książka łączyła biografię z historycznym esejem i podróżami śladami polskiego generała w Azji: Wielki Gracz. Ze Żmudzi na Dach Świata (2015). Autor i kurator projektów artystycznych w Warszawie, Gdańsku, Bombaju i Stambule. Współzałożyciel Masala Sound System, z którym otrzymał tytuł „Antyfaszysty roku 2004”. Do 2015 roku prezenter TVP Kultura, współprowadzący Hali Odlotów, uhonorowanej nagrodą Grand Press. Obecnie współprowadzi Xięgarnię w TVN24, za którą otrzymał nagrodę PIK-owego Lauru. Związany z wydziałem Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego.