20 listopada 2014

Przecieramy nowe szlaki na Reading Małopolska

Portal Reading Małopolska otwiera kolejne literackie szlaki. Wirtualna mapa będąca projektem Krakowskiego Biura Festiwalowego to pomysł na nowoczesną promocję literatury i czytelnictwa.

reading_malopolskaSzlaki funkcjonujące dotychczas na portalu związane są z pisarzami małopolskimi, m.in.: ze Stanisławem Lemem, Sławomirem Mrożkiem, Czesławem Miłoszem czy Jerzym Pilchem. Niedawno powstały dwie nowe trasy. Tym razem internauci mogą wybrać się na wirtualny spacer śladami Michała Bałuckiego i Jana Kasprowicza. Portal to również  szlaki tematyczne np. szlak kryminalny, szlak reportażu współczesnego, literatury dziecięcej, kawiarni literackich.

Szlak dedykowany Michałowi Bałuckiemu prowadzi wirtualnymi ulicami Krakowa. Spacer rozpoczyna się przy budynku zwanym “Kamienicą Pod Aniołkiem” przy ulicy Floriańskiej, gdzie  w 1837 roku urodził się Bałucki. Dalej trasa wiedzie przez szkoły i Uniwersytet Jagielloński. Następnie więzienie, w którym przebywał, rodzinna willa na krakowskim Sikorniku, Teatr im. Juliusza Słowackiego, Zakopane (miasto-inspiracja Michała Bałuckiego) oraz takie miejsca, jak Rytro i Krynica-Zdrój, w których lubił odpoczywać.

Poronin na Podhalu jest jednym z ważniejszych przystanków na trasie nowego szlaku Jana Kasprowicza. Zakochany w tym miejscu pisarz powracał tu i tworzył zatrzymując się u miejscowych górali. Później internauci odwiedzają Zakopane – miejsce stałego pobytu i wędrówek pisarza. Tutaj znajduje się jego dom, muzeum i miejsce pochówku – Mauzoleum Jana Kasprowicza na Harendzie.

“Dzięki nim  ze smartfonem lub tabletem w ręku można poznać literacką stronę miejsca, w którym w danej chwili się przebywa. Np. turysta spacerujący po Krakowie może na bieżąco sprawdzać na readingmalopolska.pl na jakim szlaku literackim w danej chwili się znajduje i jak określone miejsce łączy się z osobą wybranego pisarza” – mówiła autorka szlaku Michała Bałuckiego, Anna Grochowska. “Wirtualny szlak może zachęcić do rzeczywistego wyruszenia w podróż śladami poety, i być może ktoś znajdzie inne miejsca, o które warto poszerzyć trasę?” – zwróciła uwagę Sylwia Papier, twórczyni szlaku Kasprowicza.

Reading Małopolska (readingmalopolska.pl) to interaktywny projekt adresowany do miłośników literatury. Oprócz wirtualnych szlaków literackich portal stanowi zintegrowane centrum informacji o ciekawych wydarzeniach kulturalnych i publikuje artykuły poświęcone literaturze.