17 grudnia 2016

PRZEKRÓJ wraca!

W nowej odsłonie „Przekrój” jest bardzo obszernym kwartalnikiem, adresowanym do czytelników ambitnych, ciekawych świata, szukających inspiracji oraz relaksu. To magazyn społeczno-kulturalny, w którym ważną rolę odgrywa rozrywka. Trzon pisma tworzą także rozbudowane działy nauki i kultury fizycznej. Jest w nim miejsce dla tekstów poważnych i żartobliwych, krótkich i długich – ilustrowanych przez najlepszych polskich rysowników. „Przekrój” zastanawia się i martwi, śmieszy, analizuje, pociesza, żartuje.

przekroj_1_2017_okladka

„W Polsce brakuje czasopisma dla ludzi, którzy chcą od gazet czegoś innego niż komercji, szybkiej sensacji i bieżącej polityki – mówi redaktor prowadząca Miłada Jędrysik, dziennikarka, redaktor i publicystka współpracująca wcześniej m.in. z „Gazetą Wyborczą” i „Tygodnikiem Powszechnym”. – »Przekrój« to propozycja dla tych, którzy chcą poczytać ciekawą gazetę bez konieczności opowiedzenia się po którejś ze stron politycznego sporu. Dla tych, którzy z łezką w oku wspominają dawny »Przekrój« i dla zupełnie nowych czytelników”.
W „Przekroju” znajdziemy wywiady z filozofami, pisarzami, artystami, reportaże ukazujące życie ludzi (nie tylko w dużych miastach), artykuły zgłębiające procesy, jakie tym życiem rządzą. „Przekrój” uważnie śledzi, co dzieje się w literaturze, filmie, teatrze i sztuce – w Polsce i poza jej granicami. Oczywiście jak na „Przekrój” przystało, powaga przeplata się z satyrą – w wykonaniu m.in.: Marka Raczkowskiego, kolektywu „Wszystko będzie dobrze” oraz Grzegorza Uzdańskiego i jego „Nowych wierszy sławnych poetów”.

W pierwszym numerze proponujemy m.in.: próbę odpowiedzi na pytanie, jaki naprawdę był legendarny założyciel „Przekroju” Marian Eile, obszerny wywiad z wybitną filozof amerykańską Marthą Nussbaum, fragment autobiograficznej powieści Williama Finnegana „Diamentowa góra” (nagrodzonej Pulitzerem w 2016 r.), reportaż o muzycznym życiu Mławy, ilustrowany wywiad z Markiem Raczkowskim (redakcja zadaje pytania, Raczkowski odpowiada rysunkami), porównanie biografii i osobowości słynnych tajnych agentek – Betty Pack i Jeanne Vertefeuille, rozmowę reporterów wojennych: Miłady Jędrysik i Eda Vulliamy’ego, opowieść o tym, jak roboty w roli maklerów zdominowały największe giełdy papierów wartościowych, porady filozoficzne Marcina Fabjańskiego, wybór nieprzetłumaczalnych słów z wielu języków, porównanie praw mechaniki kwantowej i poglądów New Age, analizę sukcesu Andrzeja Bargiela, który wypracował własny styl zdobywania szczytów górskich, fotoreportaż z zimowego surfowania po falach Bałtyku, wyznanie Barbary Hoff, dlaczego kocha modę (choć to trudna miłość), krzyżówki stare i nowe oraz rubrykę „Rozmaitości”, a w niej chociażby nieśmiertelne komiksy o Filutku i nowe przygody Stanisława z Łodzi.

Nowe teksty i rysunki w „Przekroju” są uzupełniane materiałami archiwalnymi – często zaskakująco aktualnymi. Redakcji udało się też nawiązać współpracę z dawnymi gwiazdami magazynu: rysownikami Adamem Macedońskim i Kazimierzem Wiśniakiem, fotografem Wojciechem Plewińskim i projektantką mody Barbarą Hoff. Przygotowali oni rysunki i teksty specjalnie do pierwszego numeru reaktywowanego czasopisma. To również dzięki nim duch dawnego „Przekroju” jest obecny w jego nowym wydaniu.

Kwartalnik „Przekrój”, liczący 148 stron w formacie 24 na 34 cm, będzie dostępny w ponad 8 tys. punktów sprzedaży – od 19 grudnia 2016 roku, w cenie 14,90 zł. Ukazujący się co trzy miesiące magazyn uzupełni strona internetowa, która wystartuje wiosną. Zespół „Przekroju” tworzą zarówno znani i doświadczeni dziennikarze, jak i branżowi debiutanci.

Skład redakcji:
Wydawca, redaktor naczelny: Tomek Niewiadomski, Redaktor prowadząca: Miłada Jędrysik, Sekretarz redakcji: Ewa Pawlik, Główny rysownik: Marek Raczkowski, Kultura i społeczeństwo: Miłada Jędrysik, Tomasz Stawiszyński, Katarzyna Tyszkiewicz-Borawska, Hanna Zielińska, Nauka: Łukasz Kaniewski, Kultura fizyczna: Wojtek Antonów, Architektura i design: Zygmunt Borawski, Redaktor kreatywny: Karina Piwowarska, Współpraca z zagranicą: Zuzanna Lewandowska, Korekta: Tatjana Krajowska-Kukiel, Sylwia Wodzisławska, Asystent redakcji: Tomasz Wichrowski, Dyrektor artystyczny: Joanna Domańska, Studio graficzne: Bartek Kołdej, Magdalena Chmielewska, Dyrektor wydawniczy: Marta Wardin