13 lutego 2015

“Pupa” na puentach

Gombrowicz wciąż inspiruje! “Pupa” to nowy spektakl baletowy z muzyką Stanisława Syrewicza, dla którego inspiracją była powieść Witolda Gombrowicza.  Premiera odbędzie się w sobotę, 14 lutego, na Scenie Kameralnej Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.

Pupa“Dobra, oswojona pupa jest podstawą, od pupy przeto zaczyna się akcja. Z pupy, jak z pnia głównego, rozchodzą się rozgałęzienia poszczególnych części ciała, jak to palec u nogi, ręce, oczy, zęby, uszy, przy czym jedne części przechodzą nieznacznie w inne dzięki subtelnym i kunsztownym przetworzeniom” – napisał Gombrowicz w “Ferdydurke”.

Powieść została przetłumaczona na ponad 30 języków. Bohaterem “Ferdydurke” jest 30-letni początkujący literat Józio, sprowadzony z powrotem do roli nastolatka – ucznia gimnazjum, który boryka się ze skostniałymi konwencjami społecznymi.

“Ferdydurke” jest materiałem literackim, który w ogóle się nie zestarzał, (…) dziś odczytywany jest nawet z jeszcze większym impetem – uważa Stanisław Syrewicz.

Muzyka do spektaklu towarzyszy ośmiu obrazom, z których każdy ma swój osobny tytuł: Forma, Rozczłonkowanie, Nagość, Łydka, Dojrzałość, Słowacki, Ojczyzna i Ja. Każdy z nich odnosi się do innego tematu – symbolu poruszonego w “Ferdydurke”. Formułę spektaklu kompozytor stworzył wraz z córką – dziennikarką i scenarzystką Klarą Syrewicz.

Stanisław Syrewicz jest kompozytorem muzyki filmowej, piosenek, a także reżyserem teatralnym. Skończył Akademię Muzyczną w Warszawie i Wydział Reżyserii Teatralnej w warszawskiej Akademii Teatralnej. Jest autorem muzyki do ponad 30 spektakli teatralnych i wielu programów telewizyjnych. Współpracował m.in. z Zygmuntem Huebnerem i Adamem Hanuszkiewiczem. Skomponował również muzykę do ponad stu filmów polskich, angielskich, francuskich, współpracując m.in. z Johnem Frankenheimerem, Kenem Russelem, Ferdinandem Fairfaxem i Andrzejem Żuławskim.
Piosenki Syrewicza  wykonywane były przez czołowych polskich aktorów – Marka Kondrata, Daniela Olbrychskiego, Krzysztofa Wakulińskiego, Piotra Fronczewskiego, a także przez Marylę Rodowicz i Magdę Umer. Piosenka “Śpiewać każdy może” w interpretacji Jerzego Stuhra stała klasykiem, z kolei “To nie ja” w wykonaniu Edyty Górniak zajęła drugi miejsce w konkursie Eurowizji. Syrewicz pisał też piosenki dla Marianne Faithfull, Diany Keaton, Jose Carrerasa, Yvesa Montanda i Jona Andersona.

Anna Hop jest artystką Polskiego Baletu Narodowego i prezentowała swoje autorskie miniatury w ramach dorocznych warsztatów choreograficznych. Zrealizowała także spektakl dla dzieci “Bajki ci opowiem…” do muzyki Witolda Lutosławskiego dla Opery na Zamku w Szczecinie oraz współpracowała przy realizacji filmu “Piąte: nie odchodź” Katarzyny Jungowskiej. “Pupa” będzie oficjalnym debiutem choreograficznym artystki na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.