4 października 2020

Radek Rak laureatem Nagrody Literackiej Nike 2020

Laureatem 24. Nagrody Literackiej Nike za powieść „Baśń o wężowym sercu” został Radek Rak.

Radek Rak laureatem Nagrody Literackiej Nike

4 października podczas uroczystej gali poznaliśmy laureata Nagrody Literackiej Nike. Wyróżnienie trafiło w ręce Radka Raka za powieść „Baśń o wężowym sercu”. Laureat otrzyma 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły. Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory.

W tegorocznej, 24. już edycji Nagrody Literackiej Nike o miano książki roku rywalizowały dwie powieści, dwa eseje, dwie książki reporterskie oraz biografia. Nominacje do Nike otrzymali: Agnieszka Dauksza za książkę “Jaremianka” (Wydawnictwo Znak), Joanna Gierak-Onoszko – “27 śmierci Toby’ego Obeda” (Wydawnictwo Dowody na Istnienie), Piotr M. Majewski – “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu” (Wydawnictwo Krytyka Polityczna), Radek Rak – “Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” (Wydawnictwo Powergraph), Paweł Piotr Reszka – “Płuczki” (Wydawnictwo Agora), Monika Sznajderman – Pusty las (Wydawnictwo Czarne) oraz Filip Zawada – “Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek” (Wydawnictwo Znak).

Nike Czytelinków dla Joanny Gierak-Onoszko

W sobotę, 3 października 2020 r. ogłoszono wybór czytelników “Gazety Wyborczej” i Wyborcza.pl w plebiscycie Nike Czytelników. W tym roku wyróżniona została Joanna Gierak-Onoszko za książkę „27 śmierci Toby’ego Obeda”.

Baśń o wężowym sercu

W tajemniczych krainach pod ziemią beskidzką mieszkają węże, które pamiętają początek świata. Stamtąd wywodzi się Mruk, zły czarownik. To podglebie książki tygodnia w Xięgarni, którą jest „Baśń o wężowym sercu, albo słowo wtóre o Jakóbie Szeli”. Książka Radka Raka to opowieść o rabacji galicyjskiej, ale ujęta jako opowieść mityczna.

Radek Rak w Xięgarni

Radek Rak wystąpił w 337 odcinku Xięgarni. W programie opowiadał o pracy nad książką „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”.

Xiegarnia odcinek 337. Radek Rak