Ruszają Warszawskie Targi Książki 2014
Ruszają piąte Warszawskie Targi Książki. Od dziś do 25 maja Stadion Narodowy zamieni się w gigantyczną księgarnię, czytelnię i miejsce atrakcji literacko-artystycznych dla dorosłych i dzieci. Targi osiągną rekordowe wyniki: więcej niż 700 wystawców z Polski i 22 innych krajów oraz ponad 690 autorów.
Po ubiegłorocznej premierze na Stadionie z udziałem ponad 60-tysięcznej publiczności, targi w tym roku przyciągają jeszcze ciekawszą ofertą programową i wystawienniczą, a także wysokimi rabatami na nowości i wydawnicze bestsellery. Równolegle z Warszawskimi Targami Książki odbywać się będą po raz drugi Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA.
Uczestnicy targów z kraju i zagranicy
Na targach będzie ponad 700 wystawców z kraju i zagranicy. Swój udział w targach potwierdzili wydawcy z Albanii, Australii, Belgii, Białorusi, Bułgarii, Chin, Czech, Francji, Hiszpanii, Indii, Izraela, Kosowa, Niemiec, Kataru, Rosji, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy oraz Wielkiej Brytanii. Premierową obecność zapowiedziała również Turcja, świętująca w tym roku z Polską, 600-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych i Meksyk, akcentujący setną rocznicą urodzin laureata Nagrody Nobla – Octavia Paza.
Najdłuższa lista Autorów w historii targów
Lista Autorów – gości tegorocznych Warszawskich Targów Książki liczy już ponad 690 osób. W maju na Stadionie Narodowym na wszystkich czytelników czekać będą m.in.: Artur Andrus, Jerzy Bralczyk, Helen Brown, Henryk Jerzy Chmielewski, Ewa Chodakowska, Sylwia Chutnik, Maria Czubaszek, Marta Fox, Janusz Głowacki, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Julia Hartwig, Józef Hen, Jacek Hugo-Bader, Roberto Innocenti, Kim Jin-kyung, Grzegorz Kasdepke, Andrzej Kruszewicz, Joanna Kulmowa, Andrzej Mleczko, Michał Ogórek, Wiktor Osiatyński, Michał Rusinek, Toon Tellegen, Roberto Salvadori, Filip Springer,
Marcin Szczygielski, Mariusz Szczygieł, Barbara Toruńczyk, Andrzej Wajda, Adam Wajrak, Józef Wilkoń, Marek Zagańczyk, Piotr Zychowicz.
A w programie…
Tegoroczny program wydarzeń na Warszawskich Targach Książki zapowiada się niezwykle interesująco. Czwartek i piątek tradycyjnie należeć będą do profesjonalistów i młodych czytelników. Sobota i niedziela – do wszystkich – bez wyjątku.
Piątek Dniem Książki Akademickiej i Naukowej na Stadionie
Piątek będzie dniem poświęconym książce akademickiej i naukowej. Tego dnia na targach planowany jest, pod patronatem Polskiej Akademii Nauk, cykl wykładów Spotkania z nauką – Wszechnica PAN z udziałem najznakomitszych autorytetów PAN – cenionych popularyzatorów nauki. A podczas uroczystego spotkania wydawców akademickich nastąpi wręczenie nagród w konkursie organizatorów targów na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA, Nagrody Rektora Politechniki Warszawskiej za najlepszą książkę techniczną o charakterze dydaktycznym oraz Nagrody Rektora Uniwersytetu Warszawskiego dla najlepszej publikacji akademickiej w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych. W dalszej części spotkania wręczone zostaną Nagrody „Dziennika Gazety Prawnej” ECONOMICUS za najlepszą książkę ekonomiczną, Nagrody TECHNICUS w Konkursie Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT na najlepszą książkę z zakresu techniki i Nagrody Numerus Primus oraz Nagrody prof. Jerzego Skowronka przyznawane autorom i wydawcom w dziedzinie historii i archiwistyki.
Nominacje. Nagrody. Konkursy…
W sumie na „konkursową” część programu WTK i ACADEMII składa się około dwudziestu pięciu przedsięwzięć, a wśród nich m.in.: nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Literackiej NIKE, Honorowa Nagroda Warszawskich Targów Książki IKAR, Międzynarodowa Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, Nagroda Fundacji Kultury Polskiej za promocję polskiej książki w świecie, Nagroda im. Jerzego i Hanny Kuryłowiczów, Nagroda Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich „Mistrz promocji czytelnictwa”, Nagroda Magellana za najlepszą książkę turystyczną i Nagrody Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego. Ponadto odbędą się rozstrzygnięcia 54. edycji Konkursu Najpiękniejsze Książki Roku PTWK, Rankingu Polskich Drukarń Dziełowych „Wydawcy wybierają Drukarnie”, Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i kropka” czy Konkursu Plastycznego dla dzieci „Bazgroł”. Po raz pierwszy podczas WTK odbędzie się uroczystość ogłoszenia nominacji do Nagrody Literackiej dla Autorki GRYFIA.
Sobota Dniem Reportażu na WTK
Reportaż w Polsce ma długą tradycję i wybitnych przedstawicieli – Ksawery Pruszyński, Melchior Wańkowicz, Ryszard Kapuściński, Hanna Krall. Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego wskazująca najciekawsze książki reporterskie, podobnie jak WTK obchodzi w tym roku jubileusz pięciolecia. Sobota jest już tradycyjnie dniem spotkań autorskich z finalistami (autorami i tłumaczami) Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Ponadto organizatorzy planują w tym roku spotkanie z dotychczasowymi laureatami Nagrody, dyskusję z okazji 25-lecia wolnej Polski i konkurs dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej zachęcający do własnej twórczości reporterskiej, inspirowanej „Buszem po polsku” – debiutancką książką patrona Nagrody.
Festiwal Komiksowa Warszawa na WTK już po raz czwarty
Festiwal Komiksowa Warszawa to jedyny festiwal w stolicy, pozwalający poznać niezwykle bogaty świat narracji obrazkowej. Podczas festiwalu będzie można spotkać komiksowych autorów z Polski i zagranicy, uczestniczyć w panelach dyskusyjnych, prelekcjach i wykładach. W strefie autografów można będzie otrzymać graficzny upominek od kilkudziesięciu autorów najbardziej poszukiwanych komiksów dla dorosłych, dzieci i młodzieży, takich jak Hermann Huppen, Gianluca Pniello Tony Sandoval, Igor Baranko. Organizatorem festiwalu jest Polskie Stowarzyszenie Komiksowe, wspierane przez Stowarzyszenie Twórców „Contur”.
Lektury nieobowiązkowe – moc atrakcji dla dzieci i młodzieży
Warszawskie Targi Książki z roku na rok oferują dzieciom i młodzieży coraz bogatszy program zajęć zachęcających do czytania. A w tym roku nowości: warszawska odsłona Festiwalu Literatury dla Dzieci i sobotnio-niedzielny piknik na płycie stadionu pod nazwą „Rodzinny weekend z książką”.
W czwartek i piątek wiele atrakcyjnych pozycji programowych czeka na zorganizowane grupy dzieci i młodzieży. Wydarzenia dla dzieci młodszych odbywać się będą w Galerii Stadionu Narodowego, wydarzenia dla gimnazjalistów i licealistów, w tym lekcje literatury i historii – w Centrum Konferencyjnym. W sobotę i niedzielę zapraszamy dzieci z rodzicami i opiekunami.
Dzieci będą mogły wziąć udział w licznych animacjach literackich, posłuchać głośnego czytania, spotkać się z autorami oraz wziąć udział w warsztatach i przedstawieniach. Młodzież gimnazjalna i licealna będzie mogła uczestniczyć w lekcjach literatury i historii przygotowanych przez specjalistów IBL PAN, Wydział Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Muzeów z Warszawy i Mazowsza.
W planie między innymi zajęcia poświęcone twórczości Zygmunta Krasińskiego, Stefana Żeromskiego, Witolda Gombrowicza, Leopolda Tyrmanda, Zbigniewa Herberta, Stanisława Grochowiaka, a także postaciom i wydarzeniom historycznym. Młodzież będzie mogła między innymi wysłuchać wykładu „Od Zielonego Balonika do Potem – czyli o historii polskiego kabaretu czy zobaczyć przedstawienie multimedialne Via Hrabal z okazji 100-lecia urodzin Bohumila Hrabala, na które zaprosi Czeskie Centrum. Tworzone na żywo kolaże tekstów, fotografii, dokumentów i krótkich filmów. Improwizowana gra z postaciami z prozy Hrabala czerpiąca inspirację z poetyki jego dzieł. Każdy detal sceniczny transmitowany za pomocą kamery na ekran projekcyjny. Spektakl składający się z trzech części, improwizatorskiej, plastycznej oraz teatralnej, zrealizowany przez trzech przyjaciół i współpracowników Hrabala, Ivo Krobota, Tomáša Mazala oraz Václava Špale.
Nowością będzie piątkowy cykl wykładów popularyzujących wiedzę pod tytułem „Spotkania z nauką – Wszechnica PAN” z udziałem cenionych popularyzatorów nauki: profesora Michała Kleibera, profesora Karola Myśliwca, dr Stanisława Bajtlika, profesora Jerzego Bralczyka, dr Krzysztofa Skabka i profesora Jerzego Vetulaniego.
„Rodzinny weekend z książką” na płycie stadionu
W weekend na targach królować będą spotkania autorskie i inne wydarzenia literackie oraz artystyczne. Po raz pierwszy na targach odbędzie się Rodzinny weekend z książką na płycie Stadionu. To doskonałe miejsce rodzinnej rozrywki związanej przede wszystkim z literaturą, choć nie tylko.
Strefa z leżakami i kawiarenką na murawie pozwoli zwiedzającym odetchnąć od codziennego zgiełku, posłuchać mp3 z nagraniami Wisławy Szymborskiej, wymienić się polskimi i obcojęzycznymi książkami, i wreszcie poczytać wypożyczone książki, a nawet „przeżyć” je osobiście dzięki dramie przygotowanej przez aktorów.
Na dzieci… młodzież i dorosłych czeka zabawa cosplay. Warto przyjść na targi w przebraniu znanych Galów – Asterixa i Obelixa, Kaczora Donalda czy innych postaci z popularnych komiksów i wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Osoba, która, najlepiej odzwierciedli postaci z komiksu René Gościnnego wyjedzie do położonego pod Paryżem Parku Asterixa. Przelot tam i z powrotem oraz bilety do Parku fundują linie lotnicze AIR FRANCE.
Uczestników Rodzinnego weekendu z książką zachęcamy też do bicia rekordu Guinnessa w malowaniu największej kolorowanki – ilustracji książkowej, rysowaniu kredą na płycie Stadionu wielkich postaci autorstwa Papcia Chmiela – Tytusa, Romka i A’Tomka pod hasłem Czytanie Uczłowiecza w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, czy do udziału w hucznych urodzinach Kaczora Donalda – warsztatach z rysownikiem komiksów Kaczora Donalda – Gianluca Paniello, konkursach i quizach wiedzy o Kaczorze Donaldzie i o pochodzeniu tytułu Gigantów. Będą też duże puzzle z wizerunkiem mieszkańców Kaczogrodu, wielki tort urodzinowy, punkt wymiany archiwalnych komiksów Gigant i konkurs dubbingu.
Dla mniejszych dzieci przygotowano kameralne gry i zabawy plastyczno-muzyczne, a na dwóch scenach spektakle i musicale. W niedzielę w ramach Festiwalu Literatury dla Dzieci odbędzie się Zlot fanów Pippi – Stowarzyszenie niesparowanych skarpet i turniej podnoszenia konia – tu również przewidziane są cenne nagrody i zdjęcia pamiątkowe dla wszystkich dzieci. W strefie Narodowego Instytutu Audiowizualnego NInA na dzieci i młodzież czeka przestrzeń wyposażona w komfortowe kolorowe pufy, która zmieni się w magiczne kino, które przeniesie dzieci w świat najpiękniejszych polskich animacji. NInA zaprasza także dzieci i młodzież na specjalnie przygotowane dla nich warsztaty muzyczne.
We współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, w specjalnym kinowym namiocie, prezentowane będą adaptacje filmowe z zasobów Filmoteki Szkolnej PISF. Stołeczny charakter pikniku podkreśla prezentacja elementów Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej. Ze względu na międzynarodowy wydźwięk targów pojawiać się będzie także coraz więcej wątków międzynarodowych.
Uroczyste otwarcie Rodzinnego weekendu z książką odbędzie się w sobotę 24 maja o godz. 11.00 na małej scenie. Weźmie w nim udział Prezydent Warszawy – Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Henryk Jerzy Chmielewski – Papcio Chmiel, twórca kultowych postaci komiksowych – Tytusa, Romka i A’Tomka, które stały się twarzami akcji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa pod hasłem „Czytanie Uczłowiecza”.
Wymienię, zamienię, oddam…
A w ramach akcji Książka za książkę za papierowy egzemplarz książki przyniesiony na targi będzie otrzymać kupon do bezpłatnego pobrania ebooków ufundowanych przez PUBLIO. Portal Qlturka zaprasza do dzielenia się swoimi książkami – można zostawić książki, które zostaną przekazane tym, którym przyniosą wiele radości. A w niedzielę portal Lubimy Czytać zorganizuje na targach akcję wymiany książek drukowanych.
Warszawskie Targi Książki czynne będą w dniach i godzinach:
22 maja 2014 (czwartek) – 10.00-18.00
23 maja 2014 (piątek) – 10.00-19.00
24 maja 2014 (sobota) – 10.00-19.00
25 maja 2014 (niedziela) – 10.00-17.00
Więcej informacji na: www.targi-ksiazki.waw.pl