Spacer literacki "Czytamy gdzie indziej"
Jesienna edycja akcji literackiej „Czytamy gdzie indziej” poświęcona jest „odkurzaniu” starych książek i przekładów. Tym razem organizatorzy wydarzenia, które odbędzie się już 17 listopada, zapraszają do Muzeum Ziemi PAN, miejsca tajemniczego i wciąż nieodkrytego przez mieszkańców Warszawy.
Dwa budynki znajdujące się przy Alei Na Skarpie w XVIII wieku tworzyły rezydencję księcia Kazimierza Poniatowskiego zwaną ogrodami „Na Górze”. Obecnie stanowią malowniczą przestrzeń ekspozycji skarbów ziemi takich jak minerały, meteoryty, bursztyny, skamieniałości roślin i zwierząt oraz szczątki kostne wielkich ssaków epoki lodowcowej. To właśnie one, wraz z zakamarkami i korytarzami muzeum, wyznaczą szlak literackiego spaceru.
Tradycyjnie jesiennej odsłonie projektu patronuje literatura zapomniana. Program wydarzenia tworzą fragmenty wybrane z 24 powieści, m.in. „Marakesz” Václava Pankovčína, „…twierdzi Pereira” Antonia Tabucchiego, „Kot z jadeitu” Suzanne Brogger czy „Berlin Alexanderplatz” Alfreda Döblina. Spacerowicze będą mieli do wyboru trzy trasy: europejską, polską i dziecięcą.
Dodatkową atrakcją będzie multimedialne “Postapokaliptyczne słuchowisko” (Drzeżdżoń, Eliot, Hamsun, McCarthy) autorstwa grupy HOW HOW – dźwiękowo-słowny kolaż fragmentów dzieł literatury światowej, przedstawiający wycinek postapokaliptycznego świata, w którym ziemia okazuje się jedynym stałym i niezmiennym elementem.
Projekt „Czytamy gdzie indziej” został zainicjowany i jest organizowany przez Instytuty Kultury zrzeszone w EUNIC Warsaw Cluster oraz Stowarzyszenie Studio Teatralne Koło. Jego głównymi celami są popularyzacja czytelnictwa oraz promocja literatury europejskiej. Impreza odbywa się dwa razy do roku: wiosną i jesienią. Wiosenna edycja ma charakter miejskiego spaceru, promującego najnowsze powieści i przekłady, co roku w innych dzielnicach. Jesienna odsłona rozgrywa się w zamkniętej, często zaskakującej przestrzeni. Dotychczas zorganizowano dwa wydarzenia: 16.04.2011 na Ochocie i 16.10.2011 w SOHO Factory.
B.S.