30 listopada 2012

Spotkanie z autorami "Chuci"

Ewa Wanat i dr Andrzej Depko nieraz rozmawiali o seksie. W książce „Chuć” postanowili zająć się nietypowymi zachowaniami seksualnymi, a z częścią z nich nawet oswoić czytelników. Zaczynają od obalania stereotypów dotyczących seksualności kobiet i mężczyzn. Z autorami odważnej publikacji będzie można spotkać się 6 grudnia w Warszawie.

 

Czym właściwie są nietypowe zachowania seksualne? Czy są zgodne z prawem? Jakie są ich rodzaje? Czy i jak można czerpać z nich przyjemność? Jaka jest granica między specyficznymi upodobaniami a zaburzeniem seksualnym? Ewa Wanat pyta, Andrzej Depko odpowiada – rzeczowo, ale z empatią i poczuciem humoru.

 

„Potrzeba jeszcze dwóch, trzech pokoleń, aby ludzie zaczęli refleksyjnie podchodzić do własnej seksualności. Lepiej rozumieć jej uwarunkowania. Być tolerancyjni dla siebie i innych. Aby tak się stało, przede wszystkim należy im dostarczyć odpowiedni zasób wiedzy, wolny od zafałszowań i zgodny z osiągnięciami współczesnej nauki. To jest proces rozciągnięty w czasie, ponieważ edukować seksualnie należy od wczesnych lat” – uważa Andrzej Depko. – „Nas interesuje pokazanie całego bogactwa seksualności, a nie określonego wycinka, o którym mówi się, że jest jedyny i słuszny. Pokazujemy, że zachowania seksualne są różnorodne”. I właśnie „Chuć” ma nam tę różnorodność pokazać.

 

Autorzy postanowili również odwołać się do konkretnych przykładów. Rozmawiają z kilkoma osobami, które realizują lub realizowały różne niekonwencjonalne seksualne zachowania. Co z tego mają? Jak różnego rodzaju eksperymenty wpłynęły na ich życie, w tym uczuciowe? „Czułam się królową życia i byłam jak na haju“ – mówi jedna z rozmówczyń, zapalona swingerka. „Wolałbym, żeby tego w ogóle nie było, żebym tego nigdy nie zaznał, nie poznał, nie myślał o tym. I może byłoby lepiej“ – zwierza się z kolei mężczyzna praktykujący sado-maso.

 

Ewa Wanat jest polską dziennikarką radiową i telewizyjną związaną z TVP2. W 1990 r. współtworzyła Radio „S” (dzisiejsza ESKA), równolegle współpracowała z lokalnym dodatkiem „Gazety Wyborczej”, pisząc recenzje teatralne. Od 1994 r. realizowała filmy dokumentalne i reportaże dla TVP2 i TVP1.

 

W latach 2003–2012 redaktor naczelna TOK FM, gdzie prowadziła wiele audycji m.in. „Kochaj się długo i zdrowo” – wspólnie z Andrzejem Depką.

 

Andrzej Depko – dr n. med., neurolog, specjalista seksuolog, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, certyfikowany seksuolog sądowy, kierownik studiów podyplomowych „Seksuologia kliniczna” prowadzonych w Centrum Kształcenia Podyplomowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Członek Europejskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej oraz Światowego Towarzystwa Medycyny Seksualnej.

 

Spotkanie z autorami odbędzie się 6 grudnia o godz. 19:00 w Księgarni Wrzenie Świata w Warszawie (ul. Gałczyńskiego 7). Poprowadzi je Mariusz Szczygieł.

 

B.S.