25 stycznia 2013

Spotkanie z Hanną Krall

Wydany niedawno piąty tom „Dzieł wybranych” znakomitej pisarki i reporterki zawiera jej najsłynniejszy utwór „Zdążyć przed Panem Bogiem”, zbiór reportaży „Hipnoza” oraz najbardziej osobistą powieść Hanny Krall, „Biała Maria”. Promujące publikację spotkanie, w którym weźmie udział sama autorka, odbędzie się 29 stycznia w Warszawie.

 

„Zdążyć przed Panem Bogiem” to oryginalny w formie reportaż oparty na poruszającej rozmowie z Markiem Edelmanem, legendarnym przywódcą powstania w getcie warszawskim. W nowym zbiorze znajdziemy też trzy opowiadania z głośnej „Hipnozy”, relacjonujące niezwykłe ludzkie losy, naznaczone piętnem Holokaustu. Ostatnia powieść autorki, „Biała Maria”, w tym wydaniu została rozszerzona o czwartą część.

 

Hanna Krall jest autorką zarówno literatury faktu (m.in. „Na wschód od Arbatu”, „Hipnoza”, „Dowody na istnienie” „Zdążyć przed Panem Bogiem” ), jak i powieści („Sublokatorka”, „Biała Maria”). Sama o sobie mówi jednak, że jest reporterką: „Pisarz stwarza świat – ludzi, pejzaże, topografię – i decyduje o losach swoich bohaterów. Daje życie, odbiera je, daje miłość, daje śmierć. Nie odważyłabym się na to. Wszystkie moje książki powstały dzięki temu, że ludzie chcą ze mną rozmawiać. Wybieram ludzi, którzy mnie osobiście, prywatnie zaciekawią i chciałabym wiedzieć o nich więcej. Czysta fikcja mnie nie pociąga, życie jest bogatsze. Jak każdy reporter żyję życiem zwielokrotnionym – także moich bohaterów”.

 

Przekłady jej książek ukazały się w Stanach Zjednoczonych, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Holandii, Izraelu, Szwecji, Czechach, Rumunii, Finlandii, Słowacji, na Węgrzech i we Włoszech. Hanna Krall jest także laureatką wielu prestiżowych nagród, w tym nagrody Polskiego PEN Clubu (1990), nagrody miesięcznika „Odra” (1990), nagrody im. Jeanette Schocken, przyznanej przez obywateli niemieckiego miasta Bremerhaven (1993), nagrody podziemnej „Solidarności” (1985), Nagrody Wielkiej Fundacji Kultury (1999), nagrody im. Poli Nireńskiej i Jana Karskiego (1999), Nagrody Porozumienia Europejskiego (Lipsk 2000) oraz Nagrody Herdera.

 

Spotkanie odbędzie się 29 stycznia o godz. 19:00 w Faktycznym Domu Kultury w Warszawie (ul. Gałczyńskiego 12).

 

B.S.