25 czerwca 2013

Spotkanie z Marią Wiernikowską

Mimo że dziennikarka-obieżyświat Maria Wiernikowska do kościoła chodzi tylko na śluby i pogrzeby, wyruszyła na pielgrzymkę do Santiago de Compostela. Po co, co zobaczyła, co przeżyła – na te i inne pytania będzie można uzyskać odpowiedź od samej autorki na spotkaniu w Warszawie.

 

Wydawnictwo Zwierciadło i Instytut Reportażu zapraszają na spotkanie z reporterką, autorką dziennika z tej niecodziennej wyprawy, zatytułowanego „Oczy czarne, oczy niebieskie. Z drogi do Santiago de Compostela”. Odbędzie się ono w środę 3 lipca o godzinie 19.00 w księgarni Wrzenie Świata (ul. Gałczyńskiego 7), a rozmowę poprowadzi Roman Kurkiewicz.

 

764 kilometry Maria Wiernikowska – matka, żona, kochanka, korespondent wojenny i reporter klęsk żywiołowych – przebyła pieszo i na rowerze. Zdecydowała sie na wyprawę przypadkiem i wbrew sobie. Walczyła ze zmęczeniem, zirytowana i zachwycona na przemian. Na drodze średniowiecznych pątników zderzyła się sama ze sobą. Łakoma miłości, sukcesu i ryzyka, nieraz ocierała się o śmierć.

 

Maria Wiernikowska karierę dziennikarską rozpoczęła w 1984 roku w Radio France Internationale. Współpracowała również z BBC. W 1989 roku wróciła do Polski. Pracowała w Polskim Radiu, zakładała Radio Zet, była reporterem „Gazety Wyborczej”. Jako korespondent Telewizji Polskiej relacjonowała konflikty zbrojne z Jugosławii i Czeczenii, a także powódź tysiąclecia, która dotknęła Polskę w 1997 roku. Jest autorką filmu i książki pt. „Zwariowałam, czyli widziałam w Klewkach” oraz laureatką Wiktorów, Kryształowego Zwierciadła i nagrody Polskiego PEN Clubu. (wg)