Strefa Wolnosłowna
Warszawa Czyta! Tegoroczna akcja-mobilizacja czytelnicza będzie miała swoją trzecią odsłonę. Bohaterką wydarzenia będzie książka Mirona Białoszewskiego “Chamowo”.
Warszawa Czyta jest akcją w pełni wolną o promocji wydawnictw, działalności prywatnych czy publicznych instytucji. Organizatorzy zaplanowali w tym roku m.in. slam poetycki Podsłuchiwanie, debatę o dziennikach, ich autorach/bohaterach, o autokreacji i kreacji literackiej prowadzoną przez Juliusza Kurkiewicza, dźwiękospacer po Chamowie, czyli ul. Lizbońskiej i okolicach, warsztaty komiksowe dla dzieci prowadzone przez Olgę Wróbel i Daniela Chmielewskiego, grę miejską, czytanie performatywne przygotowane przez Studio Teatralne Koło, a także spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki.
Dlaczego wszystko zaczyna się do “Chamowa”?
“Chamowo” jest dziennikiem okresu przeprowadzki Mirona Białoszewskiego na peryferie Saskiej Kępy. Napisany między czerwcem 1975 a czerwcem 1976, po raz pierwszy ukazał się w całości drukiem w 2009 roku. Lektura jest wspólnym doświadczaniem życia w bloku, wędrówce po osiedlach i łąkach, nasłuchiwaniem odgłosów z sąsiednich mieszkań i poznawaniem osiedlowych perspektyw.
Za “Chamowem” jako tegoroczną lekturą akcji Warszawa Czyta przemawiał między innymi jego szczególny język, mocne osadzenie w rzeczywistości blokowiska, wnikliwa obserwacja stanu ducha towarzyszącego przeprowadzce. Organizatorzy docenili też fakt, że akcja książki w dużej mierze rozgrywa się po prawej stronie Wisły, niezmiennie niedocenianej, wciąż “tej drugiej”.
Chcemy odczytywać “Chamowo” w zachwycie, ale też krytycznie, patrzeć poza utrwalony wizerunek Białoszewskiego, doczytać się rzeczy, które często pozostają w ukryciu. Wierzymy, że zadaniem Warszawa Czyta jest właśnie wątpienie, szukanie dziury w całym. Tak właśnie wyobrażamy sobie czytanie jako czynność społeczną – komentują organizatorzy.
Akcja czytelnicza rozpocznie się dyskusją: Co kryje się pod modnym ostatnio określeniem “promocja czytelnictwa“? Czy umiemy zrobić użytek z wyników badań dotyczących czytelnictwa i korzystać ze sprawdzonych wzorców wypracowanych na świecie i w Polsce?
Warszawa Czyta to organizowany oddolnie maraton wydarzeń, których celem jest dyskusja, interpretacja lub twórcze rozwinięcie wątków jednej książki. Dlaczego tylko jedna książka? Dlatego, że dyskusyjne kluby książki z reguły omawiają na swoich spotkaniach jedną książkę, a organizatorzy chcą na czas akcji zmienić Warszawę w taki klub. I dlatego że jedna książka pozwala połączyć liczne i różnorodne wydarzenia akcji w spójną całość. Warszawa Czyta to akcja nieformalnej grupy miejskich czytelniczek i czytelników.
Warszawa czyta od 6 do 10 maja!