Suspens to za mało
Ogólnopolski konkurs na opowiadanie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2015 odbędzie się w tym roku po raz siódmy, a z okazji przypadającej na ten rok 125. rocznicy urodzin Agathy Christie organizatorzy przygotowali jego nową formułę.
Miasto Wrocław, Wydawnictwo Dolnośląskie oraz Wydawnictwo EMG ogłaszają konkurs literacki na opowiadanie kryminalne “Być jak Agatha Christie”. Zgłaszane opowiadania muszą wykorzystywać schemat “locked room” i być osadzone w czasach współczesnych. Nie mogą się w nich pojawić nazwy postaci występujące w powieściach Agathy Christie.
Nagrodą jest udział w Kryminalnych Warsztatach Literackich, które odbędą się we Wrocławiu w dniach 27-30 maja, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2015. Podczas sześciu poprzednich edycji nagrodzono 137 uczestników, a Wydawnictwo Dolnośląskie w roku 2011 opublikowało tom “Zaułki zbrodni” z najlepszymi opowiadaniami z lat 2009 i 2010. Ukazały się także debiuty powieściowe kilku uczestników naszych warsztatów – wśród nich „Ofiara Polikseny” Marty Guzowskiej, “Morderstwo niedoskonałe” Agnieszki Krawczyk, “Jak makiem zasiał” Anny Trojan, “Jasnowidz” Bartłomieja Biesiekirskiego, “Monogram” Joanny Marat, “Zasługa nocy” Mateusza Lemberga i “Ludzie przechodni” Piotra Bolca. Nakładem Wydawnictwa EMG ukaże się również wybór najlepszych opowiadań z ostatnich edycji konkursu.
Warsztaty, podobnie jak w poprzednich latach, będą składać się z ćwiczeń i wykładów. W tym roku zwycięzcy zostaną podzieleni na trzy grupy. Każda z nich będzie pracować pod opieką jednego z trzech trenerów. Przewodnikami warsztatów będą:
Katarzyna Bonda – autorka bestsellerowych powieści kryminalnych. Do polskiego kryminału wprowadziła postać profilera: trylogia o psychologu policyjnym Hubercie Meyerze, w 2014 roku zapoczątkowała „tetralogię żywiołów” o profilerce Saszy Załuskiej. Jest również autorką książek dokumentalnych (Zbrodnia niedoskonała, Polskie morderczynie) i założycielką szkoły pisania www.maszynadopisania.pl.Ukończyła dziennikarstwo na UW i scenariopisarstwo na PWSFTViT.
Mariusz Czubaj – pisarz, antropolog kultury i wykładowca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Jest autorem książek: Biodra Elvisa Presleya. Od paleoherosów do neofanów (2006), W stronę miejskiej utopii (2007), (razem z Wojciechem J. Bursztą) Krwawa setka. 100 najważniejszych powieści kryminalnych (2007) oraz Etnolog w Mieście Grzechu. Powieść kryminalna jako świadectwo antropologiczne (Oficynka, 2010). W duecie z Markiem Krajewskim napisał dwa kryminały z nadkomisarzem Paterem: Aleja samobójców (2008) iRóże cmentarne (2009). Jest też autorem kryminałów o profilerze Rudolfie Heinzu: 21:37(2008), za którą otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru, Kołysanki dla mordercy (2011) oraz Zanim znowu zabiję (2012). Niebawem ukaże się kolejna część przygód Heinza: Martwe popołudnie.
Marcin Wroński – prozaik, dziennikarz, redaktor. Debiutował zbiorem opowiadań Udo Pani Nocy (1992), pisał prozę postmodernistyczną, fantastykę, książki dla dzieci. Jego wielką pasją literacką jest pisanie o dawnym Lublinie, czego dał wyraz w Piękne jesteście przyjaciółki moje i w serii kryminałów retro o komisarzu Maciejewskim: w Morderstwie pod cenzurą (2007, książka nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru) oraz w Kinie „Venus”(2008, książka zgłoszona do Paszportu „Polityki”). W 2010 roku ukazał się jego kryminał Officium Secretum, w 2011 trzecia część cyklu o komisarzu Maciejewskim, A na imię jej będzie Aniela, później kolejne: Skrzydlata trumna (2012) – nagrodzona Nagrodą Wielkiego Kalibru Czytelników, Pogrom w przyszły wtorek (2013) – powieść uhonorowana Nagrodą Wielkiego Kalibru i Nagrodą Wielkiego Kalibru Czytelników, Haiti (2014) oraz Kwestja krwi(2014).